SPORTURI  »  TENIS  »  WTA LUXEMBURG

Monica Niculescu s-a impus în duelul româncelor de la Luxemburg

Articol de GSP - Publicat luni, 14 octombrie 2013 00:00 / Actualizat luni, 14 octombrie 2013 22:05

Monica Niculescu a cîştigat în această seară duelul româncelor împotriva Alexandrei Cadanţu, scor 7-5, 6-4.

Cadanţu putea să cîştige cel puţin un set după ce a avut break avans în ambele manşe.

Niculescu s-a dovedit mai puternică şi a egalat de fiecare dată la 4-4. În primul set a cîştigat în prelungiri, la 5, iar în setul secund nu a mai avut probleme, impunîndu-se cu 6-4.

Jucătoarea română va avea însă o misiune foarte dificilă în turul 2, putînd s-o întîlnească pe Wozniacki, principala favorită a turneului. Daneza joacă împotriva lui Minella în meciul de debut de la Luxemburg.

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”