SPORTURI  »  TENIS  »  ATP

VIDEO Novak Djokovic, demolat de un lucky loser la Viena! E cea mai drastică înfrângere din carieră pe hard

Novak Djokovic (33 de ani, 1 ATP) a fost eliminat în sferturile Erste Bank Open, de la Viena, de italianul Lorenzo Sonego (25 de ani, 42 ATP), scor 2-6, 1-6. +7   FOTO

Articol de GSP - Publicat vineri, 30 octombrie 2020 20:17 / Actualizat vineri, 30 octombrie 2020 20:37

• Lorenzo Sonego pierduse în calificări și a ajuns pe tabloul principal din postura de lucky loser. În semifinale va juca împotriva câștigătorului dintre Grigor Dimitrov și Daniel Evans.
  • E prima dată în cariera lui Djokovic când e învins de un lucky loser.
  • E a doua oară în carieră când Djokovic câștigă doar 3 game-uri într-un meci pe hard. Primul meci a fost în 2005, la Australian Open, cu Marat Safin 0-6, 2-6, 1-6.

Novak Djokovic a rezistat neînvins până în luna octombrie a acestui an. Primul eșec a venit în finala de la Roland Garros, un usturător 0-6, 2-6, 5-7, administrat de Rafael Nadal. Astăzi, într-un meci în care pornea favorit clar, adversarul având o cotă de 20,00 la victorie, Nole a fost dominat la toate aspectele.

Sonego a stat mai bine în raliurile lungi, specialitatea sârbului, a servit excelent în momentele cheie și a profitat la erorile total necaracteristice comise de liderul mondial. Meciul a durat doar o oră și 8 minute.

Sonego, victoria carierei contra lui Djokovic

Sonego face parte dintr-o generație specială de jucători italieni, dar e în planul secund, în spatele lui Berretini sau Sinner. Are în palmares un singur trofeu, în 2019, la Antalya, iar cea mai bună performanță din carieră la un turneu de Grand Slam este turul 4, la Roland Garros 2020.