SPORTURI  »  TENIS  »  WIMBLEDON

Nick Kyrgios, scandal încă din primul tur la Wimbledon: „Rasismul e în regulă, dar două dungi pe șapcă nu?!”

Nick Kyrgios (27 de ani, 40 ATP) a fost un car de nervi în meciul cu britanicul Paul Jubb (22 de ani, 219 ATP) din primul tur de la Wimbledon 2022.

Articol de GSP - Publicat marti, 28 iunie 2022 17:15 / Actualizat marti, 28 iunie 2022 20:00

Nick Kyrgios (27 de ani, 40 ATP) a fost un car de nervi în meciul cu britanicul Paul Jubb (22 de ani, 219 ATP) din primul tur de la Wimbledon 2022, câștigat cu scorul de 3-6, 6-1, 7-5, 6-7(3), 7-5.

• Meciul dintre Nick Kyrgios și Paul Jubb este în desfășurare. Cei doi au intrat în setul decisiv.

Kyrgios, considerat un veritabil pericol pe iarbă, a avut un debut complicat la Wimbledon. În fața unei audiențe ostile, britanicii susținându-l pe Jubb, australianul a cedat primul set, scor 3-6.

Mihaela Buzărnescu, cu probleme înainte de primul meci de la Wimbledon » Obligată de organizatori să se schimbe
WIMBLEDON

Nick Kyrgios, scandal în primul tur de la Wimbledon

La un moment dat, Nick s-a enervat și a izbit o minge de pereții terenului. Fanii l-au huiduit, iar Kyrgios s-a îndreptat spre arbitrul de scaun, reclamând: „Rasismul e în regulă, dar două dungi pe șapcă nu?!”.

12 minuteau trecut până la primul moment de furie al lui Kyrgios în meciul cu Jubb

Oficialul meciului nu a luat nicio măsură împotriva fanului acuzat jigniri cu tentă rasistă, afirmând că nu l-a auzit. Dungile amintite de Kyrgios fac referire la tradiția turneului de la Wimbledon de a folosi un echipament complet alb.

Kyrgios nu s-a potolit. Nemulțumit de aplauzele auzite înaintea serviciului, a continuat disputa cu spectatorii: „Eu nu bat din palme când vă scanați produsele la supermarket, nu?”.

Încă o retragere de la Wimbledon » A fost depistat cu COVID-19: „Nu există cuvinte pentru a descrie dezamăgirea pe care o simt”

VIDEO Emma Răducanu, adulată la Wimbledon! Discursul ei a făcut furori pe Terenul Central