SPORTURI  »  TENIS  »  WTA TOKYO

Revenire fantastică a Simonei Halep » A salvat două mingi de meci şi s-a calificat în turul al doilea la Tokyo

Articol de GSP - Publicat luni, 23 septembrie 2013 00:00 / Actualizat luni, 23 septembrie 2013 17:47

Simona Halep a revenit în circuit, la Tokyo, după înfrîngerea în faţa italiencei Pennetta de la US Open.

Deşi era mare favorită în meciul din primul tur, Halep nu a avut nici o şansă în faţa rusoaicei Anastasia Pavlyuchenkova în prima parte a meciului. A pierdut setul, scor 3-6, după 7 breakuri realizate de ambele jucătoare.

Nici în a doua manşă nu a părut că îi poate face faţă rusoaicei şi a salvat o minge de meci la 5-3. A reuşit apoi să cîştige serviciul şi a făcut break pentru un 5-5. Însă Pavlyuchenkova a pus din nou piciorul pe acceleraţie, iar Simona a mai salvat o minge de meci înainte să se ajungă în tie-break. Acolo, românca a controlat şi s-a impus cu 7-5.

Setul decisiv a început cum nu se putea mai bine pentru jucătoarea română, a făcut două breakuri şi s-a distanţat la 3-0, moment în care Pavlyuchenkova a acuzat o accidentare şi s-a retras.

În turul al doilea, Halep o va întîlni pe nemţoaica Petkovic. Meciul va fi în direct la Dolce Sport 2, în jurul orei 10:00. În optimi ar putea juca împotriva Victoriei Azarenka.