SPORTURI  »  TENIS  »  WIMBLEDON

Roddick, tu chiar ştii despre cine vorbeşti?: "Hănescu e un uriaş iritabil"

Victor Hănescu şi Andy Roddick (foto: Reuters)

Articol de GSP - Publicat miercuri, 22 iunie 2011 00:00 / Actualizat miercuri, 22 iunie 2011 11:15

Americanul Andy Roddick scrie în fiecare zi pentru USA Today o corespondenţă de la turneul londonez. În primul tur, Roddick a trecut de germanul Andreas Beck, în trei seturi, 6-4, 7-6, 6-3, iar azi, în al treilea meci de pe Terenul Central, îl va întîlni pe românul Victor Hănescu. Acesta s-a calificat în turul secund după victoria în faţa lui Jaroslav Pospisil (Cehia), cu 6-4, 6-3, 6-2.

Roddick, cap de serie numărul 8, scrie despre Hănescu: "Este un tip iritabil. În plus, este şi mare. Nu se mişcă perfect, dar loveşte bine mingea. Va trebui să amestec mai multe lucruri ca să iasă bine".

Cînd spune "iritabil", Roddick se gîndeşte, probabil, la izbucnirea pe care a avut-o Victor Hănescu la ediţia din 2010 a Wimbledonului. Românul a ratat atunci calificarea în optimi în faţa lui Daniel Brands, retragîndu-se în setul decisiv. Românul era condus cu 7-6, 7-6, 6-7, 3-6, 0-3 şi a renunţat din cauza durerilor la spate.

Hănescu a protestat atunci faţă de comportamentul spectatorilor englezi, care în setul trei au avut comentarii răutăcioase la adresa sa în timpul disputei cu Brands, dar şi faţă de atitudinea arbitrului, care nu a sancţionat gesturile publicului. Românul s-a contrat cu o parte a publicului, reluările TV arătîndu-l în momentul în care scuipa înspre mai mulţi fani, la începutul setului al cincilea. La 0-2 în decisiv, Hănescu a greşit intenţionat cîteva mingi, provocînd duble greşeli cu care şi-a pierdut serviciul.

Românul a fost amendat cu 15.000 de dolari pentru ieşirea sa nervoasă din timpul jocului cu Brands. Patru spectatori au fost arestaţi de către poliţia londoneză în urma incidentului.

Playtech: BOMBĂ! Simona Halep cumpără tot în România. Prețurile au explodat acum, vecinilor nu le-a venit să creadă