SPORTURI  »  TENIS  »  WTA CINCINNATI

SIMONA HALEP - ASHLEIGH BARTY // FOTO + VIDEO Liderul mondial continuă să strălucească! Victorie solidă și calificare în sferturi la Cincinnati » Revine pe teren după miezul nopții

Articol de GSP - Publicat vineri, 17 august 2018 20:14

Simona Halep (1 WTA) s-a calificat în sferturile turneului Premier 5 de la Cincinnati după victoria în două seturi cu australianca Ashleigh Barty (16 WTA). Liderul mondial s-a impus cu 7-5, 6-4, după o oră și 30 de minute de joc.

Partida trebuia să înceapă inițial vineri dimineața, dar a fost amânată din cauza ploii. Meciul s-a reluat în această după-amiază,  iar Simona a avut mici emoții în debut.

A fost condusă cu 1-3, dar a recuperat imediat avantajul australiencei și a egalat. După o serie de game-uri în care ambele jucătoare au fost impecabile la serviciu, Simona a făcut diferența în prelungirile setului. A făcut break la 5-5 și a închis manșa pe propriul serviciu.

Secvența secundă a avut o desfășurare oarecum asemănătoare. Barty a făcut break, a condus cu 2-0, dar Simona a jucat entuziasmant din acel moment și a câștigat 4 game-uri consecutive.

Simona Halep s-a impus în cele din urmă cu 6-4, după un ultim game în care a avut emoții, având de salvat o minge de break a australiencei.

Jucătoarea nostră nu va avea prea mult timp de odihnă. Revine pe teren în jurul miezului nopții pentru duelul cu Lesia Tsurenko, 29 de ani, locul 44 WTA. Partida va avea loc sâmbătă noapte, în jurul orei 00:00, fiind al cincilea meci de pe terenul 3.

Simona Halep are un bilanț extraordinar în 2018. A ajuns în faza sferturilor la 10 dintre cele 12 turnee jucate în acest sezon. Doar la Miami și la Wimbledon nu a izbutit să ajungă în această fază.

7 victorii consecutive
are acum Simona Halep în circuit

Desfășurarea liveTEXT a partidei:

6-4, Game, Set, Meci, Halep: Simona evită emoțiile, salvează o minge de break și închide setul. Calificare în sferturi pentru liderul mondial!

5-4, Game Barty: Australianca se impune la 15 pe propriul serviciu și rămâne deocamdată în meci. Halep va servi însă pentru a închide meciul! În pauză, Simona a beneficiat de intervenția lui Darren Cahill, cei doi având un scurt dialog.
5-3, Game Halep: În ciuda unuo mici scurtcircuite apărute neașteptat în jocul său, Simona redresează situația și se distanțează la 5-3. Barty va servi pentru a rămâne în meci
4-3, Game Barty: Australianca întrerupe seria de 4 game-uri pierdute consecutiv și se apropie de Simona. Barty a trăit periculos și a fost la un pas să-și piardă din nou serviciul, dar a anihilat 2 mingi de break ale jucătoarei noastre
4-2, Game Halep: Al patrulea game consecutiv reușit de Simona Halep, care se distanțează în setul secund

3-2, Break Halep: Game superb făcut de Simona Halep pe serviciul australiencei. Jucătoarea noastră se impune la 0 și trece în avantaj
2-2, Game Halep: Liderul mondial se impune fără emoții, la 15, pe propriul serviciu și își adjudecă cel de-al doilea game consecutiv
1-2, Break Halep: Simona face un game excelent pe serviciul australiencei și își ia break-ul înapoi
0-2, Break Barty: Jucătoarea din Australia insistă și reușește să facă break la cea de-a treia oportunitate avută
0-1, Game Barty: Australianca salvează două mingi de break ale Simonei și trece în avantaj în startul setului secund

A început setul secund, Barty servește

7-5, Game, Set Halep: Simona își face serviciul și își adjudecă primul set! Jucătoarea nostră a condus cu 40-0, a fost egalată norocos de Barty, dar a gestionat excelent situația și a izbutit să închidă setul, după 46 de minute!

6-5, Break Halep: După mai multe game-uri în care nu a reușit deloc să "îmblânzească" serviciul australiencei, Halep reușește în cele din urmă să facă break-ul, la capătul unui game extrem de echilibrat, presărat cu raliuri lungi. Simona a gestionat excelent finalul de game și a trecut în avantaj, urmând să servească pentru a închide setul
5-5, Game Halep: Presiunea scorului nu o incomodează pe Simona Halep, care egalează imediat la 5. Barty a greșit 3 retururi, iar Simona a închis game-ul superb, cu un forehamd în cross de toată frumusețea

4-5, Game Barty: Un nou game la 0 reușit de Barty pe propriul serviciu. Simona Halep nu a avut nicio șansă la retur și va servi imediat pentru a rămâne în primul set
4-4, Game Halep: Simona îi răspunde australiencei într-o manieră asemănătoare. Își face serviciul la 0 șui egalează la 4
3-4, Game Barty: Game fulger reușit de Ashleigh Barty pe propriul serviciu. Dispoziția de joc a australiencei e una impresionantă în acest start de meci

3-3, Game Halep: Simona reușește să egaleze la 3 în urma unui game în care a fost excelentă la serviciu
2-3, Break Halep: Liderul mondial nu cedează inițiativa și își recuperează imediat break-ul. Simona a stat bine în puncte, iar Barty a început să greșească, în contrast cu evoluția australiencei din precedentele game-uri
1-3, Break Barty: Australianca face un game impresionant la retur și se impune fără să-i lase Simonei niciun punct. Barty a lovit agresiv și a incomodat-o pe Simona, care a fost incomodată de trasoarele reușite de australiancă de pe linia de fund
1-2, Game Barty: Jucătoarea din Australia are din nou parte de un game complicat pe propriul serviciu. Simona a forțat, dar Barty a câștigat un raliu superb la 40-40, adjudecându-și apoi game-ul

1-1, Game Halep: În ciuda startului ezitant la serviciu, Simona reușește să-și adjudece game-ul. A salvat o minge de break, dar a lovit apoi extrem de agresiv și a egalat la 1
0-1, Game Barty: Australianca începe meciul bine și își face serviciu. Halep a revenit de la 15-40, dar a comis apoi două erori neforțate

A început meciul! Ashleigh Barty servește prima!
Cele două jucătoare au ieșit pe teren, iar meciul va începe în scurt timp! Ploaia s-a oprit, pentru moment, la Cincinnati.

UPDATE 18:08

Americanii anunță că meciul ar trebui să înceapă în aproximativ 15 minute:

update 18:00

Începutul meciului a fost întârziat pentru a se putea usca terenul central:

UPDATE 17:50

Se fac eforturi mari pentru ca meciul să aibă loc, momentan nu s-a anunțat oficial dacă se amână sau nu din cauza vremii.