SPORTURI  »  TENIS  »  AUSTRALIAN OPEN

SIMONA HALEP AUSTRALIAN OPEN // Câți bani a câștigat Halep la Australian Open 2019 și care e următorul eveniment major la care va participa

Articol de GSP - Publicat luni, 21 ianuarie 2019 13:02

Simona Halep (27 de ani, 1 WTA) a fost eliminată de Serena Williams (37 de ani, 16 WTA), scor 1-6, 6-4, 4-6, în optimile de finală ale turneului de la Australian Open.

Simona Halep riscă să piardă poziția de lider la finalul Australian Open (detalii AICI). Românca nu a reușit să își apere finala de anul trecut și a pierdut nu mai puțin de 1.060 de puncte. De luni, Halep va avea 5.582 de puncte în clasamentul WTA.

Plus financiar

Simona Halep a fost recompensată cu 260.000 de dolari pentru calificarea în optimile de finală ale competiției. Dacă ar fi depășit-o pe Serena, românca ar fi primit încă 200.000 de dolari.

4.100.000 $va primi câștigătoarea turneului de la Melbourne

Și-a recăpătat forma

Simona a început timid contra estonei Kaia Kanepi, dar și-a recăpătat forma pe parcurs. Prestația din meciurile cu surorile Williams este îmbucurătoare în vederea întâlnirii cu Cehia, din Fed Cup, de pe 9 și 10 februarie.

Vezi și:

4 lucruri care trebuie să se întâmple pentru ca Simona Halep să rămână pe locul 1 WTA » E nevoie de o minune!