SPORTURI  »  TENIS  »  AUSTRALIAN OPEN

Simona Halep și-a aflat adversara din turul 2 de la Australian Open » Detalii despre Beatriz Haddad Maia

Beatriz Haddad Maia // FOTO: Guliver/GetyImages

Articol de GSP - Publicat marti, 18 ianuarie 2022 11:13 / Actualizat joi, 20 ianuarie 2022 16:18

Simona Halep (30 de ani, 15 WTA) și-a aflat adversara din turul II de la Australian Open: brazilianca Beatriz Haddad Maia (25 de ani, 83 WTA). Meciul se va juca joi, organizatorii urmând să anunțe ora de start.

După ce a trecut de Magdalena French în turul 1, Simona Halep va da peste o adversară pe care a mai învins-o o dată în circuit.

Cât înseamnă în puncte și bani victoriile lui Halep, Cîrstea și Begu în turul 1 la Australian Open
AUSTRALIAN OPEN

Simona Halep - Beatriz Haddad Maia, în turul 2 la Australian Open

Beatriz Haddad Maia a avut un meci complicat în turul 1, pe care l-a câștigat în 3 seturi, scor 3-6, 6-2, 6-3 cu Katie Volynets (20 de ani, 176 WTA).

Haddad Maia s-a impus după două ore în fața lui Volynets. Volynets a început bine meciul, a condus cu 4-0, dar Beatriz a reușit să câștige 3 game-uri la rând. De la 4-3, Katie Volynets a forțat și a câștigat alte 2 game-uri, adjudecându-și setul cu 6-3.

Setul secund a început echilibrat. Cele două jucătoare au mers cap la cap până la 2-2, dar Beatriz Haddad a forțat și a câștigat 4 game-uri la rând, trimițând meciul în decisiv. Decisivul a avut o desfășurare asemănătoare. De la 2-2, brazilianca a dus scorul la 4-2 și a câștigat setul cu 6-3.

Beatriz Haddad Maia, adversara Simonei Halep în Australia

Acesta va fi al doilea meci direct dintre cele două jucătoare. Simona l-a câștigat pe precedentul, la Wimbledon, în 2017, scor 7-5, 6-3.

Jucătoare de mână stângă, Beatriz Haddad Maia și-a egalat cel mai bun rezultat la Australian Open, prezența în turul 2. Ea a mai fost în această fază a competiției în 2018 și 2019. Cea mai bună clasare a ei a fost în septembrie 2017, când era pe locul 58 WTA. Are o finală, în 2017, la Seoul, și două trofee la dublu, ambele la a Bogota în 2015 și 2017.

În 2021, Haddad Maia a câștigat 5 turnee de categorie ITF: Montreaux, Collonge-Bellerive, Montemor-O-Novo, Cordoba și Villa Maria.