SPORTURI  »  TENIS  »  ROLAND GARROS 2020

Simona Halep o învinge în două seturi pe Irina Begu la Roland Garros! Cu cine va juca în turul III

Simona Halep // FOTO: Reuters +13   FOTO
Simona Halep // FOTO: Reuters

Articol de - Publicat miercuri, 30 septembrie 2020 19:35 / Actualizat miercuri, 30 septembrie 2020 21:37

Simona Halep (2 WTA, 29 de ani)  a trecut de Irina Begu (30 de ani, 73 WTA), în turul II de la Roland Garros, scor 6-3, 6-4 și s-a calificat în runda următoare a turneului de Grand Slam de la Paris.

• Halep va juca în turul III cu americanca Amanda Anisimova (19 ani, 29 WTA), care a trecut de Bernarda Pera (25 de ani, 61 WTA), scor 6-2, 6-0. Meciul se va juca vineri. Detalii despre adversară AICI!
  • Halep a câștigat ultimele 16 meciuri: 4 la Dubai, 5 la Praga, 5 la Roma și 2 la Paris până acum
  • 13-0 e scorul partidelor dintre Simona Halep și alte jucătoare din România

Într-o lume normală, miercuri pe arena „Suzanne Lenglen” s-ar fi adunat multe steaguri ale României, iar numele țării celor două jucătoare s-ar fi scandat de multe ori, însă trăim alte vremuri, unele în care sportul trebuie să se adapteze. Cu toate acestea, un spectator român a adus un drapel roșu, galben și albastru pentru a acompania a opta întâlnire dintre Simona Halep și Irina Begu, prima într-un turneu de Mare Șlem.

+9 FOTO

Când ai în spate un astfel de istoric și mulți ani de juniorat petrecuți împreună nu e loc de tatonări și emoții. Cel puțin din partea Simonei, care a pornit extrem de bine, fără ezitări și cu o tactică adecvată. Ca într-un sprint, Halep s-a distanțat la 3-0. Apoi meciul s-a transformat, Irina a ridicat nivelul, poate s-a mai relaxat, au apărut scurtele, venirile la fileu, precizia și după o muncă titanică a reușit să se anuleze avantajul obținut de Halep la început.

A fost momentul acela al meciului în care amândouă au uitat pe cine au în față, aruncându-și tot felul de provocări. Au apărut cuvintele, pumnii strânși și iritările. Irina a servit pentru a face 4-4, dar efortul depus pentru a veni din spate, plus jocul inspirat la retur al Simonei au făcut ca scorul să devină 5-3, iar setul s-a consumat după un game de serviciu impecabil al fostului lider mondial, cu 6-3 și în 41 de minute.

Simona avansează în turul al treilea, acolo unde o așteaptă Amanda Anisimova, cea care a învins-o anul trecut pe zgura de la Paris în sferturile de finală.

12 victoriiconsecutive are Simona Halep pe zgură în acest sezon

+9 FOTO

Desfășurarea meciului Simona Halep - Irina Begu 6-3, 6-4

GAME, SET, MECI SIMONA HALEP: Simona câștigă pe propriul serviciu și închide meciul

Break Halep, 5-4: Irina cedează game-ul! Simona a forțat-o pe Begu să comită mai multe greșeli și va servi pentru a câștiga meciul

Game Halep, 4-4: Simona egalează foarte rapid, după un game încheiat repede! A jucat la un nivel foarte bun și Irina nu i-a putut pune probleme

Game Begu, 3-4: Irina nu renunță la luptă și câștigă din nou pe propriul serviciu

Game Halep, 3-3: Simona a egalat rapid! Halep s-a descurcat foarte bine la serviciu, iar Begu nu i-a putut pune probleme

Game Begu, 2-3: Irina conduce din nou, după un game extrem de disputat, în care a atacat foarte bine

Game Begu, 2-2: Irina egalează rapid! Deși Halep a stat foarte bine în defensivă, Begu a reușit să joace un tenis excelent și, grație unor lovituri agresive, a câștigat pe serviciul Simonei

Break Halep, 2-1: Simona e din nou la conducere. Halep a forțat pe serviciul Irinei, a fost mereu în atacat și a profitat de fiecare ezitare făcută de Begu.

Game Halep, 1-1: Simona egalează rapid în acest set, deși a avut parte de un game disputat

Game Begu, 0-1: Irina câștigă primul game din setul secund, grație unui serviciu foarte bun și a unor lovituri agresive și bine plasate

A început setul doi. Irina Begu servește prima

SET SIMONA HALEP, 6-3: Simona și-a câștigat serviciul după un game jucat excelent și a încheiat astfel primul set al meciului.

Break Halep, 5-3: Simona a făcut un nou break. Begu a clacat după seria bună, Irina a servit slab și nu a putut controla schimburile.

Break Begu, 4-3: Irina are un joc tot mai solid și face primul break pe serviciul lui Halep. Irina și-a ridicat nivelul jocului și reușește să-i pună probleme tot mai mari Simonei. care nu mai câștigă punctele la fel de ușor ca în startul partidei

Game Begu, 4-2: Irina câștigă din nou pe propriul serviciu, după un game foarte echilibrat. Halep a avut o minge de break, însă Begu a anulat-o după o lovitură excelentă

Game Halep, 4-1: Deși a câștigat din nou pe propriu serviciu, Simona a avut mai mult de muncă în acest game. Begu a reușit să își ridice nivelul jocului și îi pune mai multe probleme Simonei

Game Begu, 3-1: Irina a reușit primul game din meci După ce a salvat trei mingi de break, Begu a revenit spectaculos în game și s-a impus după mai multe schimburi spectaculoase, jucate la limită de ambele jucătoare

Game Halep, 3-0: Simona a mai făcut un break la zero! Halep a servit excleent și a închis game-ul cu un as

Break Halep, 2-0: Simona își mărește avantajul. Begu a servit slabit în acest game, iar Halep a profitat imediat. A fost agresivă la retur și a făcut primul break din meci

Game Halep, 1-0: Simona începe perfect! A servit foarte bine și a câștigat game-ul la 0. Irina nu a putut să-i pună probleme la retur, iar Halep a lovit excelent

A început meciul. Halep servește prima

Irina Bara a reușit surpriza la Roland Garros: „Visam la acest moment de aproape 20 de ani”

Ana Bogdan, descătușată după victoria din turul 1 de la Roland Garros: „Am avut multă presiune”

Playtech: TRAGEDIE! Doliu URIAȘ în politica din România! A MURIT în urmă cu puțin ...

Ianis Hagi și Dennis Man, în centrul atenției la reunire » Ținute extravagante alese de „tricolori”