SPORTURI  »  TENIS  »  ROGERS CUP

SIMONA HALEP - JENNIFER BRADY // VIDEO + FOTO Simona Halep învinge la Rogers Cup după un meci epuizant, cu tie-break în decisiv! Cu cine joacă în turul 3

Simona Halep - Jennifer Brady, Rogers Cup // FOTO: Guliver/GettyImages +4   FOTO
Simona Halep - Jennifer Brady, Rogers Cup // FOTO: Guliver/GettyImages

Articol de - Publicat miercuri, 07 august 2019 23:04

Simona Halep (27 de ani, 4 WTA) a câștigat dramatic meciul cu Jennifer Brady (24 de ani, 76 WTA), scor 4-6, 7-5, 7-6 (5) în turul secund de la Rogers Cup. Partida a durat 2 ore și 26 de minute.

• În turul III, Simona Halep o va întâlni joi pe învingătoarea meciului Dona Vekic (24) - Svetlana Kuznetsova (198).
    .

Simona Halep - Jennifer Brady 4-6, 7-5, 7-6(5)

Fostul lider mondial a jucat azi primul meci de simplu, după triumful de la Wimbledon. A întâlnit o adversară venită din calificări, cu meciuri jucate pe hard-ul de la Rogers Cup. Românca a spus de mai multe ori în interviurile de la Toronto că nu are așteptări, că timp de două săptămâni nu s-a antrenat deloc, că încă nu este în ritmul de competiție.

Toate acestea s-au văzut în primul set combinate și cu o adversară deloc pe placul româncei din punctul de vedere al jocului. Jennifer Brady, 76 WTA, servește puternic și lovește năprasnic de pe forehand.

Americanca a intrat hotărâtă pe teren și în câteva minute a făcut 3-0. Halep a încercat să o joace mai mult pe rever, să oprească tăvălugul. A reușit și ea trei game-uri consecutive. De la 3-3 fiecare dintre cele două și-a ținut serviciul, însă o clipire în game-ul al zecelea din partea campioanei en titre a trimis primul set în contul lui Brady.

Decisiv cu inima la gât

Fanii români din tribune au simțit momentul și i-au strigat numele, iar Simona s-a activat. A rezolvat mai bine puzzle-ul propus de adversara sa, astfel încât a ajuns în postura de a servi pentru setul al doilea la 5-4. A fost un moment de slăbiciune, însă după câteva puncte construite perfect a închis partea a doua cu 7-5.

În pauză, românca a cerut intervenția fizioterapeutului, care i-a acordat îngrijiri la gamba stângă. Apoi Simona a ajuns la un alt nivel, iar Brady a intrat în picaj.4-0 pentru Simona și totul părea rezolvat, apoi rolurile s-au inversat, iar scorul a devenit 4-5. Au urmat momente de luptă la limită din care Halep a ieșit îningătoare. Românca s-a impus cu 4-6, 7-5, 7-6 (5), după 2 ore și 26 de minute .

37 de victorii a adunat Simona Halep în acest sezon din 47 disputate

2
 trofee are Simona Halep la Rogers Cup, în 2016 și 2018

Desfășurarea liveTEXT a meciului

Game, set, meci Simona Halep: Simona Halep câștigă tie-break-ul și se califică în turul III.
Break Brady, 6-6-: Simona nu a reușit să închidă meciul! Brady a forțat și a făcut break-ul. Calificare se decide în tie-break
Game Halep, 6-5:
După un game epuizant, în care a ratat două mingi de beak, Halep reușește să se impună pe serviciul lui Brady. Va servi pentru a câștiga meciul

Game Halep, 5-5:
Simona oprește serie de 5 game-uri a adversarei. Halep a fost la două puncte de înfrângere, dar a jucat bine și a reușit să câștige game-ul

Game Brady, 5-4:
Halep se află într-un moment dificil! Va servi pentru a rămâne în meci, deși a fost la două game-uri de victorie
Break Brady, 4-4:
Simona își pierde avantajul de 4 game-uri. După două ore de joc, scorul este egal, dar în aceste momente, Brady pare cea care domină și se află la conducerea jocului
Game Brady, 4-3:
Americanca se află într-un moment foarte bun. Și-a ridicat nivelul jocului și a ajuns la trei game-uri la rând câștigate. Simona rămâne în avantaj datorită unui break
Break Brady, 4-2:
Jennifer reduce din diferență! A forțat la retur și a făcut break. Americanca ervește pentru a se apropia la un singur game
Game Brady, 4-1:
Brady reduce din diferență! A jucat mai bine în acest game și a profitat de ezitările Simonei Halep pentru a câștiga primul game din set
Game Halep, 4-0:
Jocul Simonei Halep este la cote maxime în aceste momente. Jucătoare noastră domină schimburile, lovește foarte bine și ia decizii inspirate
Break Halep, 3-0:
Jucătoarea noastră este de neoprit în aceste momente! Profită de faptul să Brady servește mai slab și forțează, reușind al doilea break

Game Halep, 2-0:
Halep a câștigat și primul game de serviciu și și-a mărit avantajul
Break Halep, 1-0:
Simona Halep a început bine setul. A făcut break și a preluat conducerea setului

A început setul 3. Brady a servit prima

Simona Halep a cerut intervenția fizioterapeutului, acuzând probleme la gamba piciorului stânga

simona halep

SET SIMONA HALEP, 7-5: După un game lung, Simona a reușit să câștige game-ul și să trimită meciul în deciziv. Halep a fost ezitantă în acest set, dar pe final a fost mai sigură și a reușit să câștige

Break Halep, 6-5:
Simona are din nou șansa să închidă meciul! Halep a mai reușit un break, deși Brady a servit foarte puternic. Jucătoarea noastră a returnat bine și a câștigat game-ul
Break Brady, 5-5:
Halep nu reușește să închidă setul! A pierdut game-ul la 0, iar setul doi se prelungește
Jennifer pune presiune pe Halep în acest final de set, fiind la un game în urma româncei. Simona va servi acum pentru câștigarea setului
Game Halep, 5-3:
Jucătoarea noastră e la un game de victorie! Și-a câștigat serviciul și este la un game de victorie! Halep a fost mai sigură pe ea în acest game și nu i-a permis lui Brady să controleze schimburile
Break Halep, 4-3:
Simona are din nou break în față! A forțat la retur și a controlat schimburile, fiind aproape de câștigat acest set

Game Halep, 3-3:
Simona revine și egalează! A câștigat la 0 acest game, ajutată fiind de un serviciu foarte inspirat
Game Brady, 2-3:
Americanca este din nou în avantaj! Are un ritm de joc mai bun, servește mai precis și este mai inspirată în momentele cheie
Break Brady, 2-2:
Simona Halep își pierde avantajul! Americanca a forțat și a egalat situația în acest set
Game Brady, 2-1:
Brady își revine și câștigă primul game din acest set. Simona își menține pentru moment avantajul
Jucătoarea noastră își mărește avantajul! Își câștigă serviciul, după un game în care a controlat schimburile
Simona începe încrezător acest set! A făcut break în primul game și a preluat conducerea setului

Începe setul doi. Brady servește

SET BRADY, 4-6: Simona cedează game-ul de serviciu, iar Brady câștigă setul. Halep a părut depășită de adversară, a făcut multe greșeli și nu și-a găsit ritmul
Game Brady, 4-5:
Americanca este la un game de câștigarea setului, după un game câștigat la 0
Game Halep, 4-4:
Deși a avut câteva ezitări la serviciu și a făcut și o dublă greșeală, Halep reușește să câștige game-ul și a egalat din nou
Americanca este din nou în avantaj, după un game solid pe serviciu. Brady a fost din nou mai sigură pe loviturile ei și nu i-a permis Simonei să controleze schimburile

Serie excelentă pentru Simona! Halep își câștigă serviciul și egalează la 3
Break Halep, 2-3:
Simona se apropie! A forțat la retur și a făcut primul său break din acest meci
Game Halep, 1-3:
Primele semne de revenire date de Simona Halep. Jucătoarea noastră a servit mai bine și a fost mai sigură pe ea, controlând schimburile
Game Brady, 0-3:
Americanca se distanțează în acest set. A salvat două mingi de break și a fost mai puternică în finalul game-ului. Simona este în continuare depășită de adversară și face multe greșeli

Break Brady, 0-2:
Simona începe greu meciul. A făcut o dublă greșeală și pare că încă nu a găsit cel mai bun ritm de joc. Americanca a forțat și a făcut break-ul
Game Brady, 0-1:
Jennifer câștigă primul game, deși Simona a avut o minge de break. Simona încearcă să fie agresivă încă de la începutul meciului și să lovească mereu tare

A început meciul. Brady servește prima

Meciul începe cu o oră mai târziu, pentru că partida Karolina Pliskova - Alison Riske a durat mai mult. Cehoaica a câștigat, scor 6-4,6-7, 6-2.

Simona Halep, favorita specialiștilor

Campioană în 2018 pe hard-ul de la Montreal, Simona e văzută cu prima șansă la apărarea trofeului. Halep are o cotă de 4,75 și e urmată de japoneza Naomi Osaka și de cehoaica Karolina Pliskova, cu cote de 7,00

Americanca Serena Williams, favorita obișnuită a bookmekerilor, are cota 10,00.