SPORTURI  »  TENIS  »  WTA CINCINNATI

SIMONA HALEP - KIKI BERTENS // Prăbușire la Cincinnati: Simona Halep pierde o finală dramatică după ce a ratat o minge de meci!

Articol de GSP - Publicat duminica, 19 august 2018 20:59

Simona Halep (1 WTA) a pierdut finala de la Cincinnati în fața olandezei Kiki Bertens, deși a avut o minge de meci. Liderul mondial a pierdut cu 6-2, 6-7 (6), 2-6, la capătul unui meci extrem de echilibrat care a durat două ore și 9 minute.

• Simona pierde cea de-a treia finală de la Cincinnati, după cele din 2015 și 2017, și ratează oportunitatea de a deveni prima jucătoare din istorie care câștigă "dubla" Rogers Cup - Cincinnati
  • foto  Vezi AICI FOTO de la meci!

Setul I

Jocul Simonei a fost absolut distrugător în primul set. A început furtunos, cu break, și nu și-a pierdut deloc serviciul. A lovit extrem de agresiv de pe ambele părți ale terenului, dictând ritmul punctelor și împingând-o pe Bertens mult în spatele liniei de fund. S-a terminat 6-2, după doar 30 de minute.

Setul II

Scenariul din setul doi a fost unul specific ultimelor meciuri ale Simonei. Bertnes a început să schimbe registrul jocului, serviciul a devenit mult mai penentrant,aspect cu care a surprins-o pe Halep. Olandeza s-a distanțat la 4-1, moment în care Darren Cahill și-a făcut apariția pe teren. Cu mult calm, australianul a motivat-o pe Halep, ușor descurajată după seria negativă din setul secund. De acolo a urmat o altă revenire fabuloasă! A câștigat într-o manieră de-a dreptul entuzismantă următoarele 3 game-uri și a egalat la 4.

Simona a irosit o minge de break la 4-4, iar soarta setului secund s-a decis în urma unui tie-break-dramatic. Simona a avut minge de meci, însă Bertens și-a asumat riscuri și a salvat-o entuziasmant, câștigând ulterior setul.

Setul III

Simona a fost descumpănită în decisiv. Nu a mai găsit resurse și nu a mai fost revitalizată nici de intervenția lui Darren Cahill. Bertens a dominat complet decisivul și s-a impus cu 6-2, câștigând cel mai important titlu al carierei.

Halep pierde astfel cea de-a treia finală a carierei la Cincinnati, după cele din 2015 și 2017.

Pentru Simona Halep urmează turneul de la New Haven, care începe luni. Vezi aici tabloul și potențialele adversare ale jucătoarei noastre

Simona Halep - Kiki Bertens 6-2, 6-7 (6), 2-6

Desășurarea liveTEXT a partidei

2-6, Game, Set, Meci Bertens: Olandeza își face fără emoții serviciul și traneșază finala de la Cincinnati!
2-5, Game Halep: Simona Halep își face serviciul și mai reduce din proporțiile scorului. Bertens va servi pentru a închide meciul
1-5, Game Bertens: Simona a avut câteva oportunități de a-și lua un break înapoi, dar Bertens a jucat excelent și mai câștigă un game
1-4, Break Bertens: Break la 0 izbutit de Bertens. Simona e prăbușită și nu mai găsește resurse pentru acest decisiv

1-3, Game Bertens: Olandeza face un game perfect pe propriul serviciu și își consolidează avantajul din setul trei. Simona pare extrem de vulnerabilă în aceste momente din meci
1-2, Break Bertens: Simona își pierde din nou serviciul după o serie de erori neforțate nespecifice. Olandeza preia din nou conducerea în setul decisiv, iar Darren Cahill își face apariția din nou pe teren."Încearcă să-ți conservi energia pe fiecare schimb, încearcă mai multe lovituri un-doi. Intră în slice-ul ei, asta vreau să faci. Sprintează înainte de fiecare dată când lovește cu slice-ul. Fii mai pozitivă", i-a transmis Darren.
1-1, Break Halep. Simona nu renunță și reușește să facă rebreak, reechilibrând situația din decisiv
0-1, Break Bertens: Olandeza dictează ostilitățile în aceste momente. Bertens a profitat de mingile moi ale Simonei și reușește să facă break-ul în game-ul inaugural al decisivului
Începe setul trei! Halep se află la serviciu. Simona a jucat 19 meciuri de 3 seturi în acest an, a pierdut doar 3!

Desfășiurarea tie-break-ului:

6-6, 6-8: Simona greșește din nou cu forehand-ul, iar setul secund e adjudecat de Bertens
6-6, 6-7: Greșeală neforțată cu forehand-ul, iar Bertens are minge de set
6-6, 6-6: Bertens salvează curajos prima minge de meci a Simonei
6-6, 6-5: Simona câștigă ambele servicii și are minge de meci
6-6, 4-5: Halep câștigă un raliu extrem de disputat, recuperează mini break-ul și va servi de 2 ori
6-6, 3-4: Simona pune punct seriei negative și se apropie de Bertens
6-6, 2-4: Olandeza joacă mai bine, profită de pasivitatea Simonei Halep și se distanțează în tie-break
6-6, 2-2: Bertens forțează și câștigă două puncte la rând, reușind să egaleze după ce a fost condusă cu 0-2
6-6, 2-0: Simona o hăituiește pe Bertens, vine la fileu și finalizează superb
6-6, 1-0: Halep preia conducerea după o neforțată a lui Bertens

6-6, Game Halep: Simona rămâne de neclintit, își face serviciul și trimite setul în tie-break
5-6, Game Bertens: Olandeza își păstrează calmul, face un game dominant pe propriul serviciu și pasează din nou presiunea pe umerii Simonei, care va servi pentru a rămâne în manșa secundă

5-5, Game Halep: Simona supraviețuiește unui game complicat și reușește să egaleze la 5. Setul secund intră în prelungiri, după ce Simona a salvat și o minge de set a olandezei
4-5, Game Bertens! Game pe muchie de cuțit ajudecat până la urmă de olandeză. Simona a reușit o serie de lovituri miraculoase, a avut o minge de break, anihilată însă de Bertens. Jucătoarea din Olanda a luptat până la ultima picătură de energie și și-a adjudecat game-ul, astfel că Simona va servi imediat pentru a rămâne în setul secund

4-4, Game Halep: Simona egalează după ce a fost condusă cu 1-4! Jucătoarea noastră își adjudecă fără emoții, la 0, cel de-al 3-lea game consecutiv
3-4, Break Halep: Simona face uitate momentele mai slabe din ultimele minute și reușește rebreak-ul. A forțat în permanență, obligând-o pe Bertens să greșească.
2-4, Game Halep: Simona beneficiază de câteva erori neforțate ale olandezei și reușește să mai reducă din proporțiile scorului
1-4, Game Bertens: Olandeza își ridică nivelul jocului față de primul set. Servește foarte bine, nu mai ratează și își consolideză avantajul din setul doi. În pauză, Darren Cahill și-a făcut apariția pe teren și a încercat să o motiveze pe Halep, ușor descurajată după game-urile solide reușite de Bertens în ultimele 10-15 minute

1-3, Break Bertens: Olandeza își fructifică șansa de break de această dată, la capătul unui game în care a fost foarte insistentă pe serviciul Simonei. Bertens conduce cu 3-1 în setul secund
1-2, Game Bertens: Condusă cu 0-40, Simona a fost din nou aproape să revină. A câștigat două puncte la rând, a reușit un pasing bun la 30-40, dar Bertens a fost sclipitoare la fileu, a amortizat bine lovitura lui Halep, câșigându-și game-ul pe serviciu

1-1, Game Halep: Revenire miraculoasă a jucătoarei noastre în acest game. A fost condusă cu 0-40, dar a salvat într-o manieră entuziasmantă toate mingile de break ale adversarei. Halep a lovit curat, a căutat loviturile, reușind o serie superbă de lovituri direct câștigătoare

0-1, Game Bertens: Olandeza începe bine setul secund și își face serviciul fără mari emoții, trecând în avantaj pentru prima oară în meci
Începe setul secund, Bertens se află la serviciu

6-2, Game, Set Halep: Simona revine cu bine dintr-o situație dificilă și salvează o minge de break. Ajutată de un serviciu extraordinar, Halep întoarce soarta game-ului și își adjudecă primul set, după doar 30 de minute.

5-2, Break Halep: Sublim tenisul Simonei Halep din acest set! Simona lovește agresiv, dictează ritmul punctelor și o împinge mult în spate pe adversara sa. Jucătoarea noastră reușește un nou break și se distanțează în primul set. Halep va servi pentru a închide prima manșă

4-2, Game Halep: Tenis senzațional etalat de jucătoarea noastră în acest game. A lovit superb de pe ambele părți ale terenului, a servit eficient și s-a impus la 0, finalizând game-ul cu un forehand superb în lung de linie

3-2, Game Bertens: Olandeza își face serviciul fără emoții la capătul unui game modest la retur făcut de Simona
3-1, Game Halep: Simona reușește să-și păstreze avantajul break-ului, în ciuda presiunii impuse de Bertens la retur. Simona a lovit bine cu forehand-ul și a închis game-ul după o neforțată a lui Bertens

2-1, Game Bertens: Olandeza câștigă primul game al său de meci, impunându-se la 30 pe propriul serviciu. Bertens a finalizat game-ul elegant, cu o scurtă de mare efect

2-0, Game Halep: Liderul mondial confirmă începutul bun de meci și își face serviciul, după ce a revenit de la 0-30 și a câștigat 4 puncte consecutiv

1-0, Break Halep: Simona începe perfect meciul și reueșește să câștige pe serviciul lui Bertens, după un game echilibrat. Bertens a clacat la 30-30, a făcut două neforțate, iar Halep trece în avantaj

A început meciul! Kiki Bertens va servi prima!

Cele două jucătoare au ieșit pe teren, iar meciul va începe în scurt timp.