SPORTURI  »  TENIS  »  WTA INDIAN WELLS

SIMONA HALEP - MARKETA VONDROUSOVA // VIDEO Cădere inexplicabilă » Halep, eliminată de Vondrousova de la Indian Wells după o evoluție dezamăgitoare

Articol de GSP - Publicat marti, 12 martie 2019 08:22

Simona Halep, 27 de ani, locul 2 WTA, a pierdut meciul din „optimile” de la Indian Wells cu Marketa Vondrousova, 19 ani, 61 WTA, scor 2-6, 6-3, 2-6.  De luni, românca va fi depășită în clasament de Petra Kvitova și va coborî cel puțin pe locul 3, în funcție de rezultatele rivalelor.

Simona a făcut un prim set dezamăgitor, nereușind să câștige niciun game pe propriul serviciu. De partea cealaltă, jucătoarea din Cehia n-a convins în debutul meciului, dar a rupt ritmul partidei la scorul de 3-2.

În setul secund, Simona a părut mult mai determinată. Jocul i-a ieșit mult mai bine, iar serviciile au fost pe măsură. Jucătoarea din Cehia a avut probleme și multe ezitări, iar Halep a profitat și a dus meciul în decisiv.

Scenariul din decisiv a fost însă identic cu cel din primul set. Simona a început cu un break, dar din momentul în care Vondrousova a făcut primul game, cehoaica n-a mai lăsat jocul din mână până la final.

• Marketa Vondrousova va juca în sferturi cu învingătoarea partidei dintre Elina Svitolina (6) - Ashleigh Barty (12)

Desfășurarea liveTEXT a meciului

Simona Halep - Marketa Vondrousova 2-6 / 6-3 / 2-6

2-6, GAME, SET, MECI VONDROUSOVA! Simona Halep e eliminată de la Indian Wells!
2-5, Break Halep!
Simona ia o gură de aer serioasă și speranțele la o revenire în joc încă există.
1-5, Break Vondrousova!
Marketa face legea pe teren în aceste momente!
1-4, Game Vondrousova!
Simona e în corzi! Lovește greșit și cehoaica își face serviciul fără să piardă vreun punct.
1-3, Break Vondrousova!
Simona greșește mult și îi dă posibilitatea adversarei să se distanțeze.
1-2, Game Vondrousova!
Marketa preia din nou conducerea meciului după un game în care i-a ieșit aproape tot.
1-1, Break Vondrousova!
Simona face mai multe cadouri adversarei și aceasta le acceptă.
1-0, Break Halep!
Condusă cu 40-15, Simona revine incredibil și încheie cu o contra-scurtă de excepție!
A început setul decisiv!
Vondrousova servește!

SETUL 2

6-3, Game, Set HALEP! Simona trimite meciul în decisiv!

5-3, Game Vondrousova! Jucătoarea din Cehia și-a câștigat cu mari emoții game-ul pe propriul serviciu.
5-2, Game Halep!
Simona își face seriviciul fără nicio problemă și meciul se apropie de decisiv!
4-2, Game Vondrousova!
Cehoaica își face și ea serviciul!

4-1, Game Halep! Simona dovedește în acest set de ce e pe locul 2 WTA și închide un nou game la zero.
3-1, Break Halep!
Simona profită de o dublă greșeală a adversarei și are pentru prima oară un avantaj de două game-uri.
2-1, Game Halep!
Mult mai bine așezat jocul Simonei. Românca servește mai puternic și mai bine plasat, iar asta se vede pe tabelă.
1-1, Game Vondrousova!
Simona face o nouă greșeală neforțată și ratează șansa de a se distanța la 2-0.

1-0, Game Halep! Simona începe în forță setul secund și reușește primul game pe propriul serviciu din acest meci. Românca a câștigat la zero acest game.
A început setul 2! Halep servește!

SETUL 1

2-6, Game, Set Vondrousova! Simona n-a arătat nimic în primul set în fața unei tinere jucătoare clasate pe locul 61 în ierarhia WTA.

2-5, Brake Vondrousova! Jucătoarea din Cehia nu-i dă nicio șansă Simonei, mai ales când românca servește. Halep comite greșeli inexplicabile.
2-4, Game Vondrousova!
Marketa nu-și mai pierde serviciul și se distanțează pe tabelă.
2-3, Break Vondrousova!
Serviciul Simonei suferă foarte tare. Halep pare să nu fie într-o zi prea bună în ceea ce privește serviciul, iar Marketa profită și-și mai trece în cont un brake.
2-2, Break Halep!
Break după break în acest început de meci! Simona s-a apărat foarte bine în acest game.
1-2, Break Vondrousova!
Simona cere primul challenge al partidei, însă mingea trimisă de ea e în aut și jucătoarea din Cehia revine în avantaj.

1-1, Break Halep! Simona își ia revanșa și câștigă la zero pe serviciul adversarei.
0-1, Break Vondrousova!
Simona începe cum nu se poate mai prost meciul. A avut două greșeli neforțate.