SPORTURI  »  TENIS  »  WTA DUBAI

SIMONA HALEP - ONS JABEUR // Cristian Tudor Popescu, verdict după victoria chinuită a Simonei Halep: „Au fost niște greșeli greu de descris, cauza e una psihică”

Articol de GSP - Publicat miercuri, 19 februarie 2020 20:07

Simona Halep a învins-o în turul II al turneului de la Dubai pe Ons Jabeur (25 de ani, 45 WTA), scor 1-6, 6-2, 7-6 (7), asigurându-și calificarea în turul următor, unde o va întâlni pe mai vechea cunoștință Aryna Sabalenka (21 de ani, 13 WTA).

• În sferturi, Simona Halep o va întâlni pe bielorusa Aryna Sabelenka (21 de ani, 13 WTA). Meciul se va juca joi, organizatorii urmând să anunțe ora de start

„Revenirea după un turneu dur e grea. Simona a jucat rău. Ea a jucat la Australian Open și a ajuns în semifinale. Dacă ar fi pierdut în primele tururi acolo, poate ar fi jucat mai bine la Dubai.

Nu e vorba doar de aspectul fizic, ci și de o depresurizare psihică. E greu să o ia de la capăt. S-a văzut și azi, au fost niște greșeli greu de descris ale Simonei, greșeli de Djokovic jucând pe stradă cu băieții din Belgrad. Să fii Simona Halep și să dai în burta fileului...așa ceva ce nu se întâmplă din cauze fizice. Psihic, ea nu are suficientă mobilizare pentru a ridica mingea. Mingile trimise în fileu înseamnă scăderea forței psihice. A lovit fără vlagă, nu a putut să ridice mingile.

Cauza e numai psihică, în rest Simona e tot cea pe care o știm. A fost un meci chinuit, care nu ne-a umplut de fericire, dar Simona are ocazia în tururile următoare să joace din ce în ce mai bine. Azi, diferența s-a făcut la o singură minge”, a declarat jurnalistul.

Pericolul Aryna Sabalenka » CTP: „A început să-și mai modereze jocul”

CTP a analizat-o și pe Aryna Sabalenka, adversara Simonei Halep din sferturile de finală ale turneului de la Dubai.

„Sabalenka joacă bine. Ce am văzut la Sabalenka față de ce știam eu e că a început să-și mai modereze jocul. Nu se mai bazează pe acele lovituri de măciucă. Ea a început să joace și momente tactice, în care nu mai forțează atât de tare și așteaptă mai mult ocazia să lovească decisiv. E un adversar greu”, a declarat Cristian Tudor Popescu, la TV Digi Sport.