SPORTURI  »  TENIS  »  HALEP - JABEUR

SIMONA HALEP - ONS JABEUR // FOTO + VIDEO Victorie dramatică pentru Simona Halep la Dubai! A salvat o minge de meci și merge mai departe » Cu cine va juca în sferturi

Simona Halep la Australian Open 2020 // foto: Getty +8   FOTO
Simona Halep la Australian Open 2020 // foto: Getty

Articol de - Publicat miercuri, 19 februarie 2020 12:13

Simona Halep (28 de ani, 2 WTA) s-a calificat în sferturi la Dubai, după ce a învins-o pe tunisianca Ons Jabeur (25 de ani, 45 WTA), scor 1-6, 6-2, 7-6 (7)

• În sferturi, Simona Halep o va întâlni pe bielorusa Aryna Sabelenka (21 de ani, 13 WTA). Meciul se va juca joi, organizatorii urmând să anunțe ora de start

Simona Halep - Ons Jabeur, prim set de coșmar

Simona Halep a cedat primul set după doar 25 de minute! La 1-1, Halep a ratat o minge de break, iar de acolo totul s-a prăbușit pentru jucătoarea noastră. Jabeur și-a făcut jocul caracteristic. A servit puternic și bine plasat, a trimis lovituri de forehand năucitoare și a variat loviturile, spre surprinderea Simonei. Halep a părut surprinsă de Jabeur și nu și-a găsit ritmul.

2lovituri direct câștigătoare a avut Halep în primul set. Jabeur a avut 11

Blackout în primul set! De când nu mai pierduse Halep un set atât de drastic

Simona Halep - Ons Jabeur. Schimbarea la față din setul doi

Simona s-a reinventat în setul doi! Jucătoarea noastră n-a mai făcut greșeli și a fost mai sigură pe ea. Halep și-a găsit ritmul și nu mai comis greșelile din primul set. Mai mult, Simona a fost ajutată și de greșelile făcute de Jabeur. Simona a avut 5-1, moment în care Jabeur a făcut un break. Totuși, tunisianca nu a reușit să se apropie de Halep pentru că Simona a mai făcut un break și a trimis meciul în decisiv.

13greșeli neforțate a făcut Jabeur în setul doi. Halep a făcut doar 5

3lovituri direct câștigîtoare a reușit Simona în setul doi. Jabeur a avut 4

Simona Halep - Ons Jabeur. Set trei ca un roller coaster

Simona început cu emoții setul decisiv. Jucătoarea noastră a acuzat dureri la spate și cerut intervenția fizioterapetului. După ce a fost masată în zona lombară, Halep a putut continua. Aflată la primul set decisiv jucat în acest an, Simona și-a continuat forma bună arătat în setul secund. La 1-0 pentru ea, Simona a reușit break-ul care i-a asigurat victoria. De acolo, Halep a practicat un tenis sigur, fără greșeli și părea că obține victoria fără probleme. La 4-2, Simona și-a cedat neașteptat game-ul de serivicul, iar Jabeur a egalat la 4. Pe final, Jabeur a părut mai proaspătă și la 5-4 a servit pentru câștigarea meciului. Tunisianca a cedat însă, iar Simona a făcut break la 0.

În tie-break, jocul a fost echilibrat, dar la 4-3 Simona s-a distanțat și a făcut 6-3, dar a ratat trei mingi de meci. Jabeur a avut și ea o minge de meci, la 7-6, dar Simona a revenit și câștigat meciul.

SIMONA HALEP - ONS JABEUR 1-6, 6-2, 6-6 (9-7)

Break Halep, 6-6: Jabeur cedează! Halep câștigă la 0 game-ul și continuă în meci Avem tie-break

Fă un pas spre minge și dă drumul la brațe. Dă rima minge puțin mai departe de ea și după, dacă se joacă punctul, variază. Nu o ține în colțul terenului. Variază. Găasește resursele în tine” i-a spus Simonei Halep antrenorul Artemon Apostu Efremov

Break Jabeur, 5-6: Simona cedează inexplicabil acest game! Jabeur face break și va servi pentru a câștiga meciul.

Game Jabeur, 5-5: Ons egalează cu emoții! Setul decisiv intră în prelungiri

Game Halep, 5-4: Simona revine în avantaj, iar Jabeur va servi pentru a rămâne în meci! Halep a câștigat la 0 game-ul și închis cu un as

Game Jabeur, 4-4: Jabeur a revenit în game! Deși părea în control, Simona e acum de nerecunoscut! Nu mai are ritmul de până acum și îi permite adversarei să controleze schimburile

Break Jabeur 4-3: Tunisianca își ia break-ul înapoi. Simona a fost de nerecunoscut în acest game și nu a reușit să nu câștige niciun punct pe serviciul ei. Jabeur are șansa să egaleaze în setul decisiv

Game Jabeur, 4-2: Ons nu renunță la luptă! A mai câștigat un game și continuă să pună presiune pe Halep în acest set

Game Halep, 4-1: Simona este în control! Halep joacă fără greșeală și își menține avantajul obținut în startul setului

Game Jabeur 3-1: Jabeur câștigă primul game din set, reușind din nou câteva lovituri spectaculoase care au surprins-o pe Simona

Game Halep, 3-0: Simona este tot mai aproape de victorie! A mai câștigat un game pe propriul serviciu, după ce Jabeur a făcut mai multe greșeli

Break Halep, 2-0: Simona câștigă din nou pe serviciul adversarei! Ons comite tot mai multe greșeli, iar Simona profită de slăbiciunile arătate de adversară. Halep prestează în aceste momente un tenis matur și sigur

Game Halep, 1-0: Simona începe bine setul decisiv! A câștigat setul rapid, grație unui serviciu foarte bun și a faptului că nu a comis greșeli

Începe setul III. Simona servește prima.

Simona Halep a cerut interveniția mediului. Acuză dureri la spate. Halep a fost masată de fizioterapeut și continuă meciul

SET SIMONA HALEP, 6-2: Simona egalează la seturi! Halep a făcut din nou break pe serviciul lui Jabeur și a câștigat setul. Jucătoarea noastră are un avantaj în decisiv: servește prima. În plus, Halep se află într-o vizibilă creștere a jocului și comite tot mai puține greșeli

Break Jabeur, 5-2: Simona nu închide setul! A comis mai multe greșeli, iar Jabeur nu s-a lăsat și forțat, recuperând un game.

Break Halep, 5-1: Jabeur se prăbușește în acest set! Comite tot mai multe greșeli, în timp ce Simona Halep este tot mai singură pe ea și simte jocul foarte bine. Halep a mai făcut un break și servește pentru a trimite setul în decisiv

Game Halep, 4-1: Revenire de senzație pentru Simona Halep! A fost cu 0-40, dar a nu a renunțat la luptă! A început să servească mai bine, iar Jabeur a fost pusă în dificultate. Halep a câștigat cinci puncte la rând și a câștigat și acest game.

Game Jabeur, 3-1: Simona Halep ratează șansa de a conduce 4-0! A condus în tot game-ul, dar Jabeur a rezistat. La ultimul punct, Halep a trimis mingea puțin în afara terenului

Game Halep, 3-0: Simona își mărește avantajul! A servit foarte bine și nu i-a permis lui Ons să returneze puternic. Halep a condus punctele și a reușit să-și fructifice serviciul.

Break Halep, 2-0: Simona câștigă pentru prima dată pe serviciul lui Jabeur! Halep a fost agresivă și a returnat bine.

Game Halep, 1-0: Simona câștigă game-ul de debut din setul secund. Jabeur a făcut câteva greșeli neforțate, iar Simona a profitat de ezitările adeversarei

A început setul II. Halep servește prima

SET ONS JABEUR, 1-6: Tunisianca și-a fructificat fără probleme game-ul de serivicu și a câștigat primul set! Și-n aceste game, Halep a făcut mai multe greșeli, iar Ons a profitat de fiecare

Break Jabeur, 1-5: Simona își pierde din nou serviciul, iar Jabeur va servi pentru a câștiga setul. Halep a fost din nou surprinsă de agresivitatea lui Jabeur, care găsește de multe ori lovituri surprinzătoare.

Game Jabeur, 4-1: Ons se distanțează, după un game echilibrat. La 30-30, Jabeur a forțat și a servit pefect, în timp ce Halep nu a putut returna periculos

Ons începe mai mereu furtunos. Halep încearcă să-și găsească ritmul, dar Jabeur nu o lasă. Lovește foarte repede”, a spus Alexandru Dulgheru, cea care comentează meciul la TV Digi Sport.

Break Jabeur, 1-3: Simona își cedează serviciul! Jabeur a forțat la retur în acest game, iar Halep a fost surprinsă și a făcut multe greșeli. Până acum, Ons are un joc sigur și variat. Serviciul este principala ei armă

Game Jabeur, 1-2:  Ons este din nou un față, după un prim game complicat. Halep a avut 30-0, dar Jabeur a revenit grație unor servicii foarte puternice. Simona a avut o minge de break, dar Jabeur a salvat-o și a revenit, câștigând game-ul

Game Halep, 1-1: Simona câștigă cu emoții game-ul. A condus cu 40-0, dar Ons Jabeur a forțat și a egalat. Simona a închis jocul după două servicii foarte bune.  Tunisianca a început bine și pare mai prezentă în joc decât Halep. Jabeur reușește lovituri puternice și profită de faptul că Simona încă nu o mișcă pe tot terenul
Game Jabeur, 0-1: Ons Jabeur câștigă primul game. A servit bine, iar Simona a câștigat doar un punct. Urmează primul game pe serviciul Simonei

A început meciul! Ons Jabeur se află la serviciu!

Halep, principala favorită de la Dubai, a avut liber în turul I, în timp ce Jabuer a trecut de Alison Riske (18 WTA), scor 7-6, 1-6, 6-3.

Simona Halep și Ons Jabeur s-au mai întâlnit o singură dată, în primul tur de la Beijing, 2018. Românca a abandonat la finalul primului set din cauza unei accidentări. Tunisianca se impusese în primul act cu 6-1.

Simona a obținut cea mai bună performanță la turneul din Emirate în 2015, când a câștigat titlul, după 6-4, 7-6(4) în finală cu Karolina Pliskova. Anul trecut, românca a cedat în sferturi, după ce a fost învinsă de Belinda Bencic, scor 6-4, 4-6, 2-6.