SPORTURI  »  TENIS  »  WIMBLEDON

SIMONA HALEP LA WIMBLEDON. VIDEO + FOTO Simona Halep, victorie entuziasmantă în turul II la Wimbledon! A câștigat 10 game-uri la rând + cine e viitoarea adversară

Articol de GSP - Publicat joi, 05 iulie 2018 17:11

Simona Halep (26 de ani, #1 WTA) s-a calificat în turul III la Wimbledon, după ce a trecut de de chinezoaica Saisai Zheng (24 de ani, 126 WTA), scor 7-5, 6-0. În turul III, Simona va juca împotriva lui Su-Wei Hsieh, locul 48 WTA. Meciul se va juca sâmbătă, organizatorii urmând să anunțe ora.

Meciul Simona Halep - Saisai Zheng a început echilibrat, iar în finalul primul set, Zheng a condus cu 5-3 și a servit pentru a prelua conducerea la seturi. Din acel moment, Simona și-a ridicat nivelul jocului și a avut o evoluție perfectă, câștigând 10 game-uri la rând.

După un start în care Zheng i-a pus câteva probleme, grație unor lovituri variate și puternice, Simona a dominat autoritar schimburile, fiind agresivă și precisă. Mai mult, Halep a venit foarte bine la fileu, alegând perfect momentele în care să atace.

În turul trei, Simona o va întâlni pe Su-Wei Hsieh, din Taiwan. Simona și Hsieh s-au mai duelat o singură dată, în 2013, când jucătoarea noastră a câștigat în trei seturi, scor 6-7, 6-1, 6-2.

Simona Halep - Saisai Zheng 7-5, 6-0

MECI SIMONA HALEP: Simona se califică în turul III la Wimbledon, după un set d oi perfect.

Game Halep, 5-0: Simona este la un pas de câștigarea meciului, după încă un game sigur, în care a servit excelent și pe care l-a dominat fără probleme
Break Halep, 4-0:
Jucătoarea noastră controlează fără nicio problemă acest game, a mai făcut un break și reușește lovituri incredibile, la care Saisai nu are răspuns
Game Halep, 3-0:
 Simona se distanțează de adversară. A ajuns la 7 game-uri câștigate la rând și se îndreaptă către calificarae în turul III la Wimbledon
Break Halep, 2-0:
Jucătoarea noastră evoluează excelent în aceste momente. Simona se deplasează excelent pe teren, lovește variat și nu mai face greșeli, dominând autoritar jocul
Game Halep, 1-0:
Simona începe din nou foarte bine setul. După 6 minute a câștigat game-ul la 0 și preia conducerea setului. Halep joacă din ce în ce mai bine

Începe setul doi. Simona servește prima

clipboard01

SET SIMONA HALEP, 7-5: Simona a câștigat primul set, după al patrulea game la rând câștigat. Halep a luat la 0 game-ul și a preluat conducerea la seturi, după un game foarte bun la retur.
Game Halep, 6-5:
Jucătoarea noastră a preluat conducerea din nou. Simona a reușit un game foarte bun, a servit excelent și a controlat schimburile
Break Halep, 5-5:
Simona egalează după un game slab al lui Zheng. Chinezoaica și-a pierdut ritmul în acest game, iar Halep a jucat excelent
Game Halep, 4-5:
Simona se menține în set, după un game câștigat rapid, grație unui serviciu foarte bun, cu care a pus-o în dificultate pe Zheng
Game Zheng, 3-5:
Zheng este la un game de câștigarea setului. În acest game, chinezoaica a salvat o minge de break și a câștigat două puncte incredibile la fileu
Break Zheng, 3-4:
Saisai preia conducerea pentru prima dată. Chinezoaica a avut 40-0 în acest game, dar Simona a salvat două mingi de break. La a treia, după un schimb lung, Halep a trimis mingea în fileu
Game Zheng, 3-3:
Zheng egalează din nou. Jocul este echilibrat în aceste momente, ambele jucătoare oscilând momentele bune. Halep este pusă în dificultate de loviturile variate ale chinezoaicei
Game Halep, 3-2:
Simona întrerupe seria de game-uri câștigătoare a adversarei. Halep a servit bine în acest game și nu mai greșit, fiind din nou sigură pe loviturile sale și controlând jocul
Game Zheng, 2-2:
Saisai egalează scorul la game-uri, după 15 minute. Jocul lui Zheng este în creștere, în timp ce Simona are momente în care ezită și face multe greșeli
Break Zheng, 2-1:
Game surprinzător câștigat de Zheng. Profitând de câteva momente de neatenție și lovituri slabe ale Simonei Halep, chinzoaica a făcut break la 0 și revine în set
Jucătoarea noastră a făcut break și se distanțează în acest debut de game. Simona a returnat foarte agresiv în acest game și a controlat schimburile, Zheng neavând soluții pentru loviturile trimise de Simona
Simona începe încrezător meciul. A servit foarte bine și a câștigat rapid game-ul, la 0. Simona a variat bine loviturile în acest game și pus-o în dificultate pe adversară

A început meciul. Simona Halep servește prima.

Vezi și: Simona Halep rămâne lider mondial și după Wimbledon! Încă o surpriză uriașă: Caroline Wozniacki a fost eliminată dramatic în turul secund + ce a făcut Serena Williams