SPORTURI  »  TENIS  »  WIMBLEDON 2018

SIMONA HALEP - SU-WEI HSIEH / WIMBLEDON 2018 » VIDEO Prăbușită în decisiv: Simona pierde incredibil în turul 3, după ce a fost întoarsă de la 5-2!

Articol de GSP - Publicat sambata, 07 iulie 2018 16:29

Simona Halep, 26 de ani, locul 1 WTA, a fost eliminată în turul 3 de la Wimbledon, după ce a fost învinsă de taiwaneza Su-Wei Hsieh, 32 de ani, locul 48 WTA, scor 6-3, 4-6, 5-7. Taiwaneza va juca în optimi cu învingătoarea meciului Dominika Cibulkova - Elise Mertens.

Simona a avut probleme împotriva lui Hsieh, din cauza jocului inedit al taiwanezei. Asiatica a trimis multe scurte, a lovit mingi cu mult efect și a variat loviturile. Halep a a fost nevoită să alerge mult, să vină des la fileu și a avut momente în care nu a putut ține ritmul adversarei, iar în final a cedat.

Primul set a început echilibrat, cu ambele jucătoare servind slab. În primele cinci game-uri, niciuna dintre jucătoare nu a câștigat pe propriul serviciu. La 3-2, Simona a servit mai bine și a fost prima care câștigă pe propriul serviciu. La 5-3, Simona a forțat și a făcut încă un break, câștigând setul.

Setul 2 a început mai bine pentru Su-Wei Hsieh. Taiwaneza a condus cu 3-1, dar Halep a egalat. La 4-4, asiatica a mai reușit un break și a servit cu succes pentru a câștiga setul. În finalul setului, Simona a cedat inițiativa, nu a fost inspirată și i-a permis adversarei să aibă inițiativa.

CĂDERE INEXPLICABILĂ ÎN DECISIV

Simona a jucat mai bine în debutul setului trei. Jucătoarea noastră a forțat și a condus cu 4-1 și 5-2, moment în care a ratat o minge de meci. A urmat prăbușirea liderului WTA. Acela a fost momentul în care Su-Wei Hsieh a revenit incredibil în meci și nu i-a mai dat nicio șansă Simonei.

Desfășurarea liveTEXT a meciului: Simona Halep - Su-Wei Hsieh 6-3, 4-6, 5-7

GAME, SET, MECI SU-WEI HSIEH!
Break Hsieh, 5-6:
E incredibil ce se întâmplă! Simona ajunge la cel de-al patrulea game consecutiv pierdut în acest set și are mari emoții.
Game Hsieh, 5-5:
Revenire spectaculoasă pentru Su-Wei. Simona e în corzi.
Break Hsieh, 5-4:
Probleme pentru Simona, care pierde pe propriul serviciu.
Game Hsieh, 5-3:
Su-Wei își adjudecă și ea un game, însă Simona urmează să servească pentru meci.
Game Halep, 5-2:
Simona câștigă un nou game și se îndreaptă cu pași repezi spre o calificare în optimi.
Game Hsieh, 4-2:
Game rapid câștigat de taiwaneză. Hsieh a servit bine și a câștigat game-ul la zero
Game Halep, 4-1:
Halep este tot mai aproape să câștige meciul. A servit foarte bine și este la două game-uri de a se califica în optimi.
Break Halep, 3-1:
Simona a câștigat din nou pe serviciul adversarei. După 5 mingi de break, Halep a reușit să își mărească avantajul
Break Hsieh, 2-1:
Liderul WTA își cedează serviciul. Simona a început ezitant game-ul, iar Hsieh a returnat foarte bine și a condus cu 30-0. Simona egalat, dar Hsieh a forțat din nou. Halep a salvat două două mingi de break, dar la a treia a cedat.
Break Halep, 2-0:
Simona se distanțează și face break-ul. După două puncte la limită, Halep a câștigat game-ul după o minge trimisă în afara terenului de Hsieh
Game Halep, 1-0:
Simona Halep intră bine în set, câștigând cu ușurință game-ul de serviciu. Jucătoarea noastră a servit bine și Hsieh nu a putut să-i pună probleme

A început setul doi. Simona Halep servește prima

SET SU-WEI HSIEH, 4-6: Taiwanez a câștigat setul doi, iar meciul întră în decisiv. Hsieh a servit bine în ultimul game, a pus-o în dificultate pe Simona și a egalat situația la seturi
Break Hsieh, 4-5: Situație complicată pentru Simona. Taiwaneza a forțat în acest game și a făcut încă un break. Su-Wei va servi pentru câștigarea setului
Game Hsieh, 4-4:
Echilibru se menține în acest final de set. Simona nu mai reușește să pună probleme pe serviciul lui Hsieh, care egalează rapid
Game Halep, 4-3:
Simona Halep preia din nou conducerea în acest set. Jucătoarea noastră a servit bine și a revenit după ce a fost condusă cu 30-15.
Break Halep: 3-3:
Simona a egalat, reușind break-ul. La ultimul punct, Simona a reușit o lovitură excelentă, o dreaptă în lung de linie, la care Hsieh nu a ajuns.
Game Halep, 2-3:
Simona se apropie de advesară. Halep a avut un game solid, în care a servit bine. Jucătoarea noastră a forțat, a fost agresivă și plimbat-o mult pe Hsieh, care nu a putut controla schimburile
Game Hsieh, 1-3:
Su-Wei și-a majorat avantajul. Taiwaneza a servit excelent și a condus schimburile, Simona neputând să o pună in dificultate pe asiatică
Break Hsieh, 1-2:
Simona își pierde serviciul, iar taiwaneza preia conducerea. La mingea de break, Simona putea închide punctul, dar a reluat slab de la fileu, iar adversara a trimis un passing pe lângă ea
Game Hshieh, 1-1:
Taiwaneza a egalat rapid. Hsieh a servit bine, precis și a variat jocul, Simona fiind dominată
Simona are un start excelent. Halep câștigă pe propriul serviciu, după un joc excelent. Jucătoarea noastră a servit bine, a ajuns în cele mai bune momente la minge și a trimis lovituri extraordinare.

SET SIMONA HALEP, 6-3: Simona Halep mai face un break și câștigă setul. Hsieh a servit ezitant, iar Halep s-a deplasat excelent pe teren în acest game, ajungând la mingile trimise de adversară
Game Halep, 5-3:
Simona își câștigă din nou serviciul. Halep a avut parte de un nou game dificil, Hsieh fiind extrem de periculoasă în continuare, folosind multe scurte și schimbări de direcție
Break Hsieh, 4-3:
După ce a salvat o minge de break, după un schimb lung, Su-Wei Hsieh și-a câștigat serviciul și se menține aproape de Simona.
Game Halep, 4-2:
Simona este prima care reușește să își câștige serviciul în acest set. După un game complicat, în care Hsieh a lovit variat și a schimbat de multe ori direcția, Simona a reușit să se distanțeze în set
Break Halep, 3-2:
Continuă seria break-urilor. Simona joacă mai bine la retur în acest start de meci și o face pe taiwaneză să greșeacă mult. Halep returnează bine și controlează astfel schimburile.
Break Hsieh, 2-2:
Din nou serviciul Simonei Halep este vulnerabil. Hsieh forțează și face din nou break. La mingea de break, jucătoarea noastră a făcut dublă greșeală
Break Halep, 2-1:
Încă un break în acest debut de meci. Simona a jucat foarte bine retur, a profitat de greșelile adversarei și a preluat conducerea
Break Hsieh, 1-1:
Taiwaneza egalează rapid, după un game la 0. Halep are dificultăți în acest debut de set din cauza jocului variat al adversarei. Hsieh a închis game-ul cu o scurtă executată perfect.
Break Halep, 1-0:
Simona începe bine, cu un break. După un game lung, de 6 minute, Simona Halep a reușit să preia conducerea setului. Jucătoarea noastră a avut nevoie de 4 mingi de break pentru a închide game-ul. Simona a returnat foarte bine, în timp ce Hsieh a variat mult loviturile.