SPORTURI  »  TENIS  »  ROGERS CUP

SIMONA HALEP - SVETLANA KUZNETSOVA 6-2, 6-1 // VIDEO Simo e pe modul croazieră » Cu cine va juca în sferturile de finală și cum e influențată poziția în clasament

Simona Halep // foto: Reuters

Articol de GSP - Publicat vineri, 09 august 2019 09:25

Simona Halep (27 de ani, 4 WTA) a trecut de rusoaica Svetlana Kuznetsova (34 de ani, 198 WTA), scor 6-2, 6-1, și s-a calificat în sferturile de finală de la Rogers Cup.

• Simona Halep va juca sâmbătă, în sferturile de finală cu Marie Bouzkova (91 WTA), jucătoare care a trecut de Jelena Ostapenko (82 WTA), cu scorul de 6-2, 6-2.
  • Meciul va fi ultimul al acestei runde, ora estimată fiind 3:30. Primul meci începe la 19:30 și se va da între Kenin (29 WTA) și Svitolina (7 WTA).

Simona Halep a făcut un prim set solid. Ajutată de un procentaj extraordinar al primului serviciu, 79 %, Simona a închis actul după doar 36 de minute, oferind și motive de exaltare pentru zecile de fani români de la Toronto.

Halep a fost în controlul schimburilor, agresivitatea fiind scoasă în evidență și de cele 19 lovituri câștigătoare cu care a terminat partida, față de doar 11 ale adversarei.

Simona a fost imperturbabilă și în partea a doua a meciului, a avut la toate modificările de ordin tactic efecuate de Kuznetsova. A greșit puțin, a pus des prima minge în teren și s-a distanța decisiv.

Finalul partidei a fost unul relaxat. Rusoaica a lăsat în urmă încrâncenarea și a încercat să se bucure de fiecare reușită. Grăitoare sunt imaginile din finalul unicului game adjudecat, când a ridicat triumfător mâinile în aer și a cerut aplauzele publicului.

60.455 $a obținut Simona Halep pentru calificarea în sferturile de finală de la Rogers Cup

Halep rămâne pe locul 4

Victoria de astăzi, dublată de eșecul lui Kiki Bertens (5 WTA) în fața Biancăi Andreescu (27 WTA), scor 6-1, 6-7(7), 6-4, o asigură pe Halep că nu va pierde locul 4 în fața olandezei.

Singurul scenariu în care Simona mai poate cădea de pe poziția a patra este cel în care românca pierde în sferturile de finală, iar ucraineanca Elina Svitolina câștigă turneul.

Rezumatul meciului Halep - Brady, din turul anterior:

Vezi și:

VIDEO Prima reacție a Simonei după meciul cu inima la gât din turul II de la Rogers Cup: „A fost greu! Asta am simțit”