SPORTURI  »  TENIS  »  TRANSYLVANIA OPEN

video+foto Simona Halep, victorie clară la Transylvania Open » Urmează un duel 100% românesc

Articol de - Publicat joi, 28 octombrie 2021 19:25 / Actualizat joi, 28 octombrie 2021 20:03

Simona Halep (30 de ani, 18 WTA) e în sferturile turneului Transylvania Open după ce a învins-o pe rusoaica Varvara Gracheva (21 de ani, 81 WTA), scor 6-4, 6-2.

• Simona Halep va juca vineri cu Jaqueline Cristian.

La primul meci directe dintre cele două, Simona Halep a avut o prestație sigură și a controlat majoritatea schimburilor.

Simona Halep e în sferturi la Transylvania Open

Primul set a început cu două break-uri, câte unul de fiecare parte. La 2-2, Simona a forțat pe serviciul adversarei și a mai câștigat o dată. Până la final, jucătoarea noastră s-a menținut în avans și a câștigat setul cu 6-4.

Înainte de setul secund, Halep a mers la vestiare, acuzând probleme în zona lombară, dar a reveni rapid pe teren. Accidentarea nu i-a pus probleme Simonei, care a jucat mai bine ca în primul set.

Simona a făcut două break-uri, la 1-1 și 4-2, jucând excelent la retur și profitând de faptul că Gracheva nu a mai fost la fel de agresivă. Halep a câștigat setul secund cu 6-2 și și-a asigurat calificarea în sferturi.

Statisticile meciului, via sofascore.ro

Desfășurarea meciului Simona Halep – Varvara Gracheva 6-4, 6-2

MECI SIMONA HALEP: Jucătoarea noastră a câștigat game-ul și meciul

Break Halep, 5-2: Simona mai face un break și va servi pentru a câștiga meciul

Game Halep, 4-2: Simona are momente foarte bune de joc, în timp ce Gracheva nu mai este la fel de agresivă ca în primul set. Halep domină schimburile și este aproape de calificarea în sferturi

Game Gracheva, 3-2: Varvara a jucat mai bine în acest game de serviciu și rămâne la doar un game în urma Simonei

Game Halep, 3-1: Simona joacă excelent în aceste momente. Câștigă pe propriul serviciu și își mărește avantajul

Break Halep, 2-1: Simona forțează la retur și face break și în acest set

Game Halep, 1-1: Simona Halep câștigă cu emoții game-ul, după ce a salvat o minge de break. Pentru moment, problemele de la spate nu o afectează la serviciu

Game Gracheva, 0-1: Rusoaica începe bine setul. A servit excelent și câștigă primul game

Simona Halep a revenit pe teren și a început setul doi

Time-out medical: Simona Halep a cerut intervenția fizioterapeutului. Jucătoarea noastră acuză probleme la spate și primește îngrijiri medicale

SET Simona Halep, 6-4: Simona a servit foarte bine și câștigat rapid game-ul. După 40 de minute, Halep câștigă setul

Game Gracheva, 5-4: Varvara rămâne în set după un game de serviciu foarte bun. Halep va servi pentru câștigarea setului

Game Halep, 5-3: Simona joacă foarte bine în game-urile de serviciu și nu-i mai permite adversarei să-i pună probleme. Jucătoarea noastră este la un game de câștigarea setului

Game Gracheva, 4-3: Simona a ratat șansa unui nou break. A avut 40-0, dar Gracheva a revenit spectaculos și a câștigat game-ul.

+22 FOTO

Game Halep 4-2: Simona își mărește avantajul. A servit foarte bine, s-a deplasat excelent pe teren și confirmă momentul bun

Break Halep, 3-2: Simona a forțat în acest game și a reușit încă un break.

Game Halep, 2-2: Simona egalează. Jucătoarea noastră a avut din nou probleme pe al doilea serviciu, dar a reușit să câștige game-ul

Game Gracheva, 1-2: Varvara preia conducerea după un game în care a servit foarte bine

Break Gracheva, 1-1: Varvara reușește să egaleze rapid. Rusoaica a profitat de câteva servicii mai slabe ale Simonei și a returnat lung și agresiv, reușind s-o pună în dificultate pe Halep

Break Halep, 1-0: Simona începe bine și face break-ul încă din primul game. Halep a fost foarte bună la retur și a putut să dicteze ritmul schimburilor

• Începe meciul. Gracheva servește prima

Emma Răducanu e în sferturi la Transylvania Open » Victorie în două seturi cu Ana Bogdan + Irina Bara, eliminată

Înfruntarea nevăzută dintre Simona Halep și Emma Răducanu » Miza: „The Queen of Hearts”