SPORTURI  »  TENIS  »  AUSTRALIAN OPEN

FOTO Emma Răducanu merge mai departe la Australian Open » A eliminat o câștigătoare de Grand Slam în 3 seturi

Emma Răducanu // FOTO: Guliver/GettyImages +16   FOTO
Emma Răducanu // FOTO: Guliver/GettyImages

Articol de GSP - Publicat marti, 18 ianuarie 2022 14:57 / Actualizat marti, 18 ianuarie 2022 15:11

Emma Răducanu (19 ani, 18 WTA) s-a calificat în turul 2 la Australian Open. A trecut de Sloane Stephens (28 de ani, 67 WTA), scor 6-0, 2-6, 6-1.

• Emma Răducanu va juca în turul 2 cu Danka Kovinic (98 WTA, 27 de ani). Jucătoarea din Muntenegru a trecut de  Su Jeon Jang (26 de ani, 210 WTA), scor 6-3, 2-6, 6-4

La prima participare la Australian Open, Emma Răducanu a avut o prestație oscilantă. A jucat excelent în seturile 1 și 3, dar a avut o evoluție modestă în setul 2.

Novak Djokovic, scandal internațional » Cancelarul Germaniei și premierul Spaniei, declarații-avertisment
SCANDAL

Emma Răducanu, în turul 2 la Australian Open » 6-0 după 18 minute în primul set

În primul set, Emma Răducanu, care venea după 3 înfrângeri la rând, a avut o prestație perfectă. A servit foarte bine, a lovit mereu agresiv și a găsit de multe ori soluții la care Sloane Stephens nu a avut răspuns. După 18 minute, s-a terminat primul set: 6-0 pentru Emma Răducanu.

4 punctea câștigat Sloane Stephens în primul set

În partea secundă, nivelul Emmei a scăzut, iar Sloane a profitat imediat. Britanica a servit mai slab, a greșit multe lovituri, iar americanca a fost mai sigură în lovituri. Stephens a câștigat setul cu 6-2 și a trimis meciul în decisiv.

6-1 în setul decisiv pentru Emma Răducanu

În decisiv, Emma a revenit la nivelul din primul set. Deși Sloane a pus-o în dificultate în anumite momente, Răducanu a cedat doar game. A câștigat cu 6-1 și s-a calficat în turul 2.

+12 FOTO

Posibil duel Simona Halep - Emma Răducanu la Australian Open

Halep și Emma Răducanu pe aceeași parte de tablou la Australian Open și s-ar putea întâlni în turul 3.

Halep a trecut azi de Magdalena Frech, în turul 1, și va da în turul secund fie peste brazilianca Beatriz Haddad Maia (25 de ani, 88 WTA). Apoi, dacă și Emma Răducanu va triumfa în turul 2,  vom putea asista la un duel între cele două.

Sloane Stephens - Emma Răducanu 0-6, 6-2, 1-6

• Game, Set, Meci Emma Răducanu: Britanica a cedat doar un game în acest set și se califică în turul 2
  • 0-5: Emma Răducanu este la un game distanță de calificarea în turul 2. A continuat să joace la un nivel foarte bun și a dominat-o pe Sloane în acest set
  • 0-2: Emma începe bine setul. Face break și preia conducerea

A început setul 3, cu Emma Răducanu la serviciu

• 6-2, Set Sloane Stephens: După un set cu multe break-uri și greșeli de partea ambelor jucătoare, Sloane Stephes egalează scorul la seturi și trimite meciul în decisiv. Americanca a jucat mai bine față de primul set, în timp ce Emma a comis mai multe greșeli, în special la serviciu
  • 3-2: Americanca este din nou în față, după ce Emma reușise să egaleze. Emma nu mai este la fel de eficientă ca în primul set, comite mai multe greșeli iar Stephens profită
  • 2-1: Stephens joacă mai bine în acest set. Se deplasează mai bine pe teren, lovește mai precis și este mai agresivă, A reușit un game și conduce în set

A început setul secund. Emma Răducanu servește

• 0-6, Set Emma Răducanu: După 18 minute se termină primul set. Emma Răducanu a jucat perfect și în ultimele două game-uri din acest set. A fost agresivă, a atacat foarte bine, iar Sloane Stephens nu a avut nicio reacție la multe dintre loviturile britaniciei
  • 0-4: Britanica este în controlul partidei. Servește excelent și este agresivă la retur. A reușit două break-uri și își mărește avantajul
  • 0-2: Emma Răducanu începe bine meciul. A câștigat game-ul de serviciu la 0, iar ulterior a reușit break-ul.