SPORTURI  »  TENIS  »  WTA NOTTINGHAM

Solidă și pe iarbă » Mihaela Buzărnescu s-a calificat în optimi la Nottingham după un meci echilibrat de 3 seturi

Articol de GSP - Publicat marti, 12 iunie 2018 17:07

Mihaela Buzărnescu (30 WTA) continuă și pe iarbă forma bună arătată pe tot parcursul acestui sezon. Micky s-a calificat în optimile turneului de la Nottingham, după ce a învins-o azi în primul tur pe Veronica Cepede (120 WTA).

Buzărnescu s-a impus în trei seturi, scor 6-2, 3-6, 7-6 (5), la capătul unui meci care a durat două ore și 8 minute.

Jucătoarea noastră a început entuziasmant meciul și și-a adjudecat primul set după doar 26 de minute, scor 6-2. Buzărnescu nu a mai menținut însă același ritm și în setul secund, pe care, după un schimb de break-uri, l-a pierdut cu 3-6.

Decisivul a fost extrem de echilibrat. Cele două și-au făcut de fiecare dată serviciul, iar soarta partidei s-a scris în tie-break, pe care Mihaela l-a câștigat la limită, 7-5.

Buzărnescu, favorită 5 la Nottingham, va juca în optimi în compania americancei Irina Falconi (152 WTA). Meciul va avea loc miercuri, la o oră ce va fi stabilită ulterior.

După parcursul excelent de la Roland Garros, unde a ajuns până în optimi, Mihaela Buzărnescu ocupă acum locul 30 în clasament, adică cea mai bună clasare a carierei.