SPORTURI  »  TENIS  »  WTA TASHKENT

Sorana Cîrstea - Alison Van Uytvanck // VIDEO Sorana Cîrstea, înfrângere dramatică în finala de la Tashkent! Românca a luptat admirabil, dar a cedat după un final dramatic

Articol de GSP - Publicat sambata, 28 septembrie 2019 13:35

Sorana Cîrstea (29 de ani, 96 WTA) a pierdut finala de la Tashkent în fața belgiencei Alison Van Uytvanck (25 de ani, 61 WTA). Românca a fost învinsă după trei seturi echilibrate, scor 2-6, 6-4, 4-6.

Primul set al partidei a fost dominat de Van Uytvanck, ale cărei intenții ofensive au putut fi observate încă din primul game al partidei. Sorana nu a contat aproape deloc la retur, iar două break-uri făcute de adversara sa au fost de ajuns pentru ca românca să se vadă învinsă în prima manșă.

Nici cel de-al doilea set n-a început în direcția dorită de Sorana. Alison Van Uytvanck a avut trei mingi de break în cel de-al treilea game al partidei, însă Sorana le-a anihilat pe toate, de acolo pornind revenirea în meci.

Sorana și-a dat seama că trebuie să facă un pas în față, devenind mai ofensivă, tactică ce a ajutatat-o să iasă din situațiile complicate în care a fost pusă de adversara sa. Cu mici emoții, românca a trimis partida în decisiv după un schimb-fulger de break-uri (6-4).

Jucătoarea noastră a avut șansele sale în decisiv, ratând, la 1-1, nu mai puțin de 6 mingi de break. Mingile salvate de Van Uytvanck au impulsionat-o pe belgiancă, care a început să greșească din ce în ce mai puțin.

Aceasta a făcut break la 3-2, avantaj pe care și l-a menținut până la final, în ciuda eforturilor remarcabile ale Soranei, care n-a renunțat la luptă în niciun moment. Românca a fost aproape să egaleze la 5, însă a pierdut un ultim game de-a dreptul dramatic, în care salvase patru mingi de meci.

75e locul pe care Sorana Cîrstea îl va ocupa începând de luni

Din păcate, Sorana pierde cea de-a patra finală a carierei și rămâne cu un singur trofeu în palmares, cucerit chiar la Tashkent, în 2008.

Cîrstea - Van Uytvanck 2-6, 6-4, 4-6

2-6, 6-4, 4-6, Game, Set, Meci Van Uytvanck! Sorana pierde un ultim game de-a dreptul dramatic. Românca a revenit de la 15-40, salvând două mingi de break. Cîrstea a accelerat, a avut și o minge de break, ratată însă mult prea ușor din zona fileului. Imediat după, belgianca a închis meciul, după două ore și 25 de minute de joc.
2-6, 6-4, 4-5, Game Cîrstea! Jucătoarea noastră își face misiunea cu serviciul, face 4-5, dar trebuie neapărat să facă break pentru a nu pierde finala
2-6, 6-4, 3-5, Game Van Uytvanck! Belgianca nu clipește și izbutește un game extrem de inspirat pe propriul serviciu. Presiunea se mută în terenul Soranei, obligată să servească pentru a rămâne în meci
2-6, 6-4, 3-4  Game Cîrstea! Sorana rămâne aproape. Extrem de agresivă și determinată să nu cedeze niciun centimetru de teren, românca face un game excelent pe propriul serviciu
2-6, 6-4, 2-4, Game Van Uytvanck! Românca greșește prea mult în acest game și îi permite belgiencei să se distanțeze din nou. Situația e din ce în ce mai complicată pentru Sorana
2-6, 6-4, 2-3, Game Cîrstea! Sorana rezistă și oprește seria de trei game-uri consecutive a adversarei sale. Jucătoarea noastră se apropie pe tabelă
2-6, 6-4, 1-3, Game Van Uytvanck! Jucătoarea din Belgia își face serviciul și se distanțează în decisiv. Deocamdată, Sorana nu reușește să o oprească pe Van Uyvanck, al cărui nivel a crescut semnificativ
2-6, 6-4, 1-2, Break Van Uytvanck! Oportunitățile ratate în game-ul precedent de către Sorana sunt fructificate în acest game de belgiancă. A fost un alt game echilibrat, în care nervii lui Alison Van Uytvanck au fost mai tari

2-6, 6-4, 1-1, Game Van Uytvanck! Ce șanse iroșește Cîrstea! Românca a beneficiat de șase mingi de break, nereușind însă să fructifice vreuna. Belgianca s-a apărat senzațional în fața atacurilor Soranei și a reușit să-și păstreze seriviciul intact în acest set
2-6, 6-4, 1-0, Game Cîrstea! Sorana începe cu dreptul setul trei al întâlnirii din finala de la Tashkent! Jucătoarea noastră s-a impus fără mari emoții pe propriul serviciu
⇒ A început setul decisiv, cu Sorana Cîrstea la serviciu!

2-6, 6-4, Break, Set Cîrstea! Bravo, Sorana! Cîrstea luptă admirabil și iese la suprafață dintr-un game cu o încărcătură imensă! Jucătoarea noastră trimite confruntarea în decisiv după ce a rămas calmă și și-a construit cu minuțiozitate atacurile!

2-6, 5-4: Break Van Uytvanck: Sorana face un game modest pe propriul serviciu, ratând șansa de a închide setul. Românca e obligată să forțeze în game-ul următor, când va fi la primire.
2-6, 5-3: Game Van Uytvanck: Belgianca rezistă, deocamdată, făcându-și serviciul după un game dominat în totalitate
2-6, 5-2, Game Cîrstea: Jucătoarea nostră rezistă într-un game complicat și face un pas important spre adjudecarea setului secund. Van Uytvanck va servi în momentele imediat următoare pentru a rămâne în set

2-6, 4-2, Game Van Uytvanck: Belgianca pune capăt seriei negative și își face serviciul fără mari emoții
2-6, 4-1, Game Cîrstea! Jucătoara noastră revine de la 0-30 și, grație unei serii de lovituri inspirate, reușește să se distanțeze în setul secund
2-6, 3-1, Break Cîrstea: Bravo, Sori! Jucătoarea noastră reușește primul său break al meciului, la capătul celui mai echilibrat game, care a durat aproape 10 minute. Pierderea serivicului îi provoacă și o criză de nervi belgiencei, care și-a izbit racheta de pământ imediat după punctul ce i-a adus game-ul Soranei

2-6, 2-1, Game Cîrstea: Sorana câștigă un game extrem de important. Românca se instalează la conducere după ce a salvat toate cele trei mingi de break ale adversarei sale
2-6, 1-1, Game Van Uytvanck! Belgianca îi răspunde Soranei cu un nou game impecabil făcut pe propriul serviciu! Se restabilește egalitatea în setul secund
2-6, 1-0, Game Cîrstea: Sorana abordează startul setului secund cu mai mult pozitivism. Își face serviciul fără probleme, într-o încercare de a-și croi drum în meci
⇒ Începe setul secund, Sorana va servi prima

2-6 Game, Set Van Uytvanck! Belgianca închide setul la cea de-a doua minge de set avută. Alison Van Uytvanck își adjudecă prima manșă după 30 de minute de joc în care Sorana a opus rezistanță doar în primele 5 game-uri

2-5, Break Van Uytvanck: Sorana își pierde încă o dată serviciul, iar soarta primului set pare scrisă deja. Belgianca va servi imediat pentru a închide manșa
2-4, Game Van Uytvanck: Belgianca nu clipește pe propriul serviciu și se distanțează din nou
2-3, Game Cîrstea: Jucătoarea noastră reușește un game facil și se apropie de Van Uytvanck. În pauză, Sorana a apelat la sfaturile antrenorului Adrian Cruciat, coborât pe teren

1-3, Game Van Uytvanck! Game fără emoții reușit de jucătoarea belgiană pe propriul serviciu. Sorana n-a avut prea multe șanse și e obligată să-și facă serviciul în game-ul următor pentru a mai păstra șanse în primul set
1-2, Game Cîrstea! Sorana punctează pentru prima oară pe tabelă în acest meci. Nu fără emoții, însă. Românca a anihilat două mingi de break ale adversarei sale, încercând să joace mai curajos și să avanseze mai des la fileu
0-2, Game Van Uytvanck: jucătoarea din Belgia greșește extrem de puțin în acest start de meci și se distanțează după un game solid pe propriul serviciu

0-1, Break Van Uytvanck: Sorana risipește avantajul de 40-0 pe care și-l procuarse inițial, iar belgianca reușește break-ul grație unor lovituri extrem de bine calibrate
⇒ A început meciul. Sorana Cîrstea va servi prima!