SPORTURI  »  TENIS  »  ROLAND GARROS

VIDEO Sorana Cîrstea, eliminată în optimi la Roland Garros! Cădere incredibilă după ce a ratat o minge de set

Sorana Cîrstea, la Roland Garros // foto: Guliver/GettyImages +14   FOTO
Sorana Cîrstea, la Roland Garros // foto: Guliver/GettyImages

Articol de - Publicat duminica, 06 iunie 2021 13:35 / Actualizat duminica, 06 iunie 2021 17:02

Sorana Cîrstea (31 de ani, 54 WTA) a fost eliminată de slovena Tamara Zidansek (23 de ani, 85 WTA)  în optimile de finală de la Roland Garros, scor 6-7(4), 1-6.

La 12 ani distanță, soarele parizian strălucește la fel de viu în iunie, iar Sorana intră pe arena Suzanne Lenglen cu pasul drept și fruntea sus.

Până acum, sezonul ei de zgură e cel mai bun din carieră, iar parcursul de la Roland Garros a confirmat ceea ce s-a văzut la Istanbul și Strasbourg.

12 ani au trecut de la precedentul traseu adânc al româncei în turneul de Mare Șlem, atunci când a atins sferturile de finală ca adolescentă în vârstă de 19 ani.

Pentru a egala performanța din 2009, în „optimi" i s-a așezat în cale Tamara Zidansek, numărul 85 mondial, care și-a anunțat mai discret evoluția bună de la Paris, cu o finală la Bogota și un set luat liderului mondial, Ashleigh Barty, la Madrid.

Apoi cu victoria în fața Biancăi Andreescu în primul tur, o epopee de 3 ore și 20 de minute tranșată de slovenă cu 9-7 în decisiv și multă îndârjire.

Sorana Cîrstea, eliminată de la Roland Garros

Meciul dintre ele, primul al zilei pe a doua arenă din complexul Roland Garros, a început cu două break-uri. Zidansek l-a reușit pe primul, dar Sorana a reacționat rapid, cu un game perfect de retur.

Tenisul exploziv al româncei a adus lucrurile în echilibru, oferind partidei artificiile, în timp ce adversara ei și-a găsit locul mizând pe construcție și răbdare

Stiluri contrastante, exprimate clar mai ales în game-urile proprii de serviciu - pentru că după acele prime break-uri, setul întâi s-a stabilizat, cele două mergând umăr la umăr.

Sorana, alertă, a generat viteza și puterea execuțiilor jucând cu încheietura relaxată, căutând permanent să fie mai activă, să fie cea care dictează. O caracteristică a jocului ei, pe care însă precizia a pus-o clar în evidență.

Trei game-uri albe de serviciu a avut românca în actul inaugural, pierzând în total 7 puncte până la tie-break. Pentru că acolo a dus această alternanță, iar Zidansek și-a extras încredere dintr-un game prelungit, cu care a egalat la 6, salvând și o minge de set a româncei.

Tie-break-ul, loteria perfidă uneori a tenisului, a adus mai multe erori din partea Soranei. Slovena a reușit primul minibreak, Cîrstea a egalat, însă echilibrul s-a rupt din nou, de data aceasta definitiv. Zidansek s-a distanțat la 6-3 și, deși adversara a salvat o minge de set, acesta i-a revenit numărului 85 mondial cu 7-4 în tie-break.

În final, Sorana a avut un punct în plus, însă aici contează game-urile și seturile. 14 lovituri câștigătoare, dar și 19 erori neforțate pentru româncă, ultimele cântărind mai mult până la urmă.

„Am venit pregătită, primul set a fost o adevărată bătălie, ea chiar a avut minge să-l câștige, dar sunt fericită că am izbutit eu", a admis la final Zidansek.

Setul secund a debutat cu slovena la serviciu. Un game imens, care probabil avea să cântărească foarte mult în derularea rapidă, drastică a actului.

Trei mingi de break a avut Cîrstea, însă Tamara s-a agățat, cu un calm aproape înnebunitor, și a făcut 1-0 la prima șansă de game avută.

Sorana a acuzat cumva, în interior, acele ocazii nevalorificate, a alunecat într-o zonă de joc din care luciditatea și exactitatea au dispărut.

Și mai multe greșeli, mai multă grabă, o porțiune de meci în care parcă pe teren s-a aflat o altă variantă a ei, cea care punea miza pe risc necontrolat la fiecare punct.

De partea cealaltă a fileului, slovena a jucat eliberată, producând un tenis plin de reușite. S-a hrănit din fiecare punct, păstrând calmul și măsura. Raportul inițiativei s-a schimbat clar în favoarea lui Zidansek, care a adunat lovitură câștigătoare după lovitură câștigătoare.

Pe cât de strâns a fost primul set, pe atât de abrupt a curs al doilea. Slovena s-a distanțat iute la 5-0, acolo unde Sorana a avut o tresărire de orgoliu, câștigându-și serviciul fără ezitare. A luptat apoi când adversara servea pentru meci, a smuls chiar o șansă de break, insuficientă însă.

După o oră și 25 de minute, românca părăsea arena Suzanne Lenglen privind în jos, gândindu-se poate la ocazia uriașă pe care a avut-o în față și pe care nu a putut s-o fructifice.

VIDEO Rezumatul meciului Tamara Zidansek - Sorana Cîrstea

Tamara Zidansek - Sorana Cîrstea 7-6 (4), 6-1

GAME, SET MECI, TAMARA ZIDANSEK, 6-1: Slovena câștigă game-ul și meciul, deși Cîrstea a avut o minge de break

Game Cîrstea, 5-1: Sorana rămâne în meci. A câștigat pe propriul serviciu, dar Tamara va servi pentru a închide partida

Game Zidansek, 5-0: Tamara este doar la un game de câștigarea meciului

Break Zidansek, 4-0: Cîrstea cedează încă un game de serviciu, în care a făcut două duble greșeli consecutive

Game Zidansek, 3-0: Slovena joacă la cele mai înalte cote în aceste momente. Este foarte sigură pe ea, nu greșește și câștigă încă un game cu ușurință

Break Zidansek, 2-0: Jucătoarea noastră este dominată în aceste momente și face un game foarte slab la serviciu. Zidansek returnează perfect și face break-ul

Game Zidansek, 1-0: Sorana ratează trei mingi de break în startul acestui set, iar slovena preia conducerea

A început setul doi. Zidansek servește prima

SET TAMARA ZIDANSEK, 7-6: Slovena câștiga tie-break-ul și primul set. Cele două jucătoare au lovit mereu la limită, dar Sorana a greșit mai mult, iar Tamara a profitat de fiecare dată

Game Zidansek, 6-6: Setul se va decide la tie-break, după un game jucat la limită, în care Sorana Cîrstea a ratat o șansă de set.

Game Cîrstea, 5-6: Sorana este din nou la un game de câștigarea setului. Și-a câștigat cu lejeritate serviciul, la 0, iar acum are nevoie un break pentru a închide setul înainte de tie-break

Game Zidansek, 5-5: Tamara a rezistat presiunii scorului și a câștigat rapid game-ul, fără să cedeze vreun punct

Game Cîrstea, 4-5: Sorana își face din nou serviciul, chiar dacă Zidansek a încercat să pună presiune. Românca e doar la un game de câștigarea setului, iar Tamara va servi acum pentru a rămâne în set

Game Zidansek, 4-4: Scorul este din nou egal. Tamara a servit foarte bine, iar Cîrstea, chiar dacă a încercat să preia conducerea în schimburi, nu a reușit

+10 FOTO

Game Cîrstea, 3-4: Jucătoarea noastră face un nou game extrem de solid la serviciu. A lovit excelent mingea, a ales cele mai bune soluții și nu a cedat niciun punct, fiind din nou la conducere

Game Zidansek, 3-3: Slovena egalează, deși Cîrstea a făcut un game bun. Jucătoarea noastră a reușit câteva puncte foarte bune, dar a greșit când a încercat să accelereze ritmul și să găsească lovitura direct câștigătoare

Game Cîrstea, 2-3: Din nou, Sorana face un game solid la serviciu. Nu a mai ezitat, cum a făcut-o în primul game, iar Zidansek nu a putut face față loviturilor venite de la Cîrstea

Game Zidanek, 2-2: Scorul este din nou egal. Tamara câștigă și ea pe propriul serviciu, după un game în care a servit foarte bine. Punctul cheie a fost la 15-15, când Cîrstea a ratat la limită un forehand, mingea trimisă de ea ieșind foarte puțin în afara terenului

Game Cîrstea, 1-2: Un game excelent făcut de Sorana, câștigat la 0. Jucătoarea noastră a servit foarte bine și a închis game-ul cu un forehand în lung de linie, executat perfect

Break Cîrstea, 1-1: Sorana egalează rapid, după un game foarte bun la retur. Cîrstea a returnat agresiv și a profitat de greșelile făcute de adversară în momentele importante din game

Break Zidansek, 1-0: Sorana începe ezitant meciul. A servit slab de multe ori, iar Zidansek a putut controla punctele. La mingea de break, Sorana trimis în fileu dintr-o poziție foarte bună, după un retur slab al adversarei

A început meciul. Sorana servește prima

Citește mai multe știri de la Roland Garros:

Irina Begu continuă la Roland Garros! S-a calificat în optimile probei de dublu

Cine câștigă Roland Garros? Favoritele cad pe capete la Paris: încă un nume mare e OUT