SPORTURI  »  TENIS  »  WTA ISTANBUL

VIDEO Sorana Cîrstea, în mare formă la Istanbul! Cu cine va juca în sferturi

Sorana Cîrstea. Sursă foto: Twitter Tennis Championship Istanbul

Articol de - Publicat joi, 22 aprilie 2021 11:16 / Actualizat joi, 22 aprilie 2021 11:25

Sorana Cîrstea (31 de ani, 67 WTA) s-a calificat ieri în sferturile de finală ale turneului WTA250 de la Istanbul, dotat cu premii totale de 235.238 de dolari, după ce a învins-o pe rusoaica Anastasia Potapova (20 de ani, 76 WTA) cu 7-6 (6), 6-4.

Cîrstea a obţinut victoria după o oră şi 45 de minute, profitând şi de cele 14 duble greşeli făcute de adversara sa, accidentată la umăr.

Sorana Cîrstea: „Aș vrea să fac multe alte lucruri la următorul meci”

„Mă bucur că am reușit să câștig în două seturi pentru că ea a avut trei mingi de set, cred că am rămas puternică mintal și acesta a fost plusul. Aș vrea să fac multe alte lucruri la următorul meci, dar deocamdată mă bazez pe ceea ce am pregătit în ultimele două săptămâni pentru zgură”, a declarat jucătoarea noastră.

Sorana urmează să o înfrunte pe învingătoarea din partida Vera Zvonareva (115 WTA) - Fiona Ferro (57 WTA). Va fi al treilea „sfert” al Soranei la Istanbul, după 2010 și 2017

Halep și-a aflat prima adversară de la WTA Stuttgart: Simona a pierdut ambele înfruntări directe

ANALIZĂ GSP România în tranziție » Concluzii și întrebări după înfrângerea cu Italia din Billie Jean King Cup: cum va arăta echipa în continuare?

Playtech: TRAGEDIE! Doliu URIAȘ în politica din România! A MURIT în urmă cu puțin ...

Ianis Hagi și Dennis Man, în centrul atenției la reunire » Ținute extravagante alese de „tricolori”