SPORTURI  »  TENIS  »  WTA LUGANO

SORANA CÎRSTEA - MONA BARTHEL // Sorana Cîrstea, calificare cu emoții în turul II la Lugano! A avut nevoie de 3 seturi și aproape 3 ore

Sorana Cîrstea // FOTO: Instagram

Articol de GSP - Publicat luni, 08 aprilie 2019 17:21

Sorana Cîrstea, 29 de ani, locul 103 WTA, s-a calificat în turul II al turneului de la Lugano, Elveția, după ce a trecut de Mona Barthel, 28 de ani, locul 84, scor 6-7, 6-2, 6-4, după un meci de două ore și 39 de minute.

Sorana Cîrstea pornea cu șansa a doua și a început greu meciul, pierzând primul set, 6-7. Cîrstea a condus cu 4-1 în primul set, dar a fost egalată. În tie-break, românca a condus cu 4-1 și a avut minge de set, dar nemțoaica a revenit și a câștigat setul.

În partea a doua, Sorana a jucat mult mai bine. A condus cu 5-1 și până la final a mai cedat un game. În setul trei, jucătoarea noastră a controlat din nou autoritar schimburile. A avut 3-0 și s-a menținut în avantaj până la final, asigurându-și calificarea.

În turul doi, Sorana Cîrstea va juca împotriva învingătoarei meciului Polona Hercog (89 WTA) - Carla Suarez Navarro (27 WTA).

Francezii, speriați de înfruntarea cu Simona Halep » Julien Benneteau: „Avem nevoie de sprijinul masiv al fanilor!”