SPORTURI  »  TENIS  »  AUSTRALIAN OPEN

FOTO+VIDEO Sorana Cîrstea, victorie uriașă la Australian Open! I-a lăsat doar patru game-uri Petrei Kvitova și merge în turul secund

Sorana Cîrstea / Sursă foto: Guliver/Getty Images +13   FOTO
Sorana Cîrstea / Sursă foto: Guliver/Getty Images

Articol de - Publicat marti, 18 ianuarie 2022 03:29 / Actualizat marti, 18 ianuarie 2022 14:28

Sorana Cîrstea (31 de ani, 38 WTA) s-a calificat în această dimineață în turul II la Australian Open, după o victorie de mare efect obținută în fața Petrei Kvitova (31 de ani, 21 WTA), nimeni alta decât finalista din 2019. Românca s-a impus în două seturi câștigate autoritar, 6-2, 6-2, repetând isprava de anul trecut.

Dacă scoatem din ecuație Roland Garros, unde Sorana ajungea până în sferturi la doar 19 ani, n-ar fi greu de dedus că Australian Open e Slam-ul cel mai productiv pentru Cîrstea. Cel la care mai bifează un rezultat demn de notat și în 2022.

Iar ultimul nume doborât de Sorana Cîrstea la Antipozi e unul cu greutate, același pe care românca îl scotea din turneu și anul trecut. Pentru al doilea an consecutiv, Petra Kvitova nu reușește să găsească răspunsuri în fața Soranei, un match-up ce pare să nu-i fie foarte convenabil dublei campioane de la Wimbledon.

Simona Halep, victorie în două seturi cu Magdalena Frech, în primul tur la Australian Open
AUSTRALIAN OPEN

VIDEO Sorana Cîrstea - Petra Kvitova 6-2, 6-2 » Victorie uriașă pentru româncă în primul tur la Australian Open

Ce-i drept, Kvitova e departe de succesul din anii precedenți. Astăzi, a jucat abia al treilea meci din ultimele patru luni, după ce în octombrie 2021 își încheia prematur sezonul. Pentru Sorana, aflată într-unul dintre cele mai bune momente ale carierei, întâlnirea de pe „John Cain Arena” a fost doar una de antrenament.

Cîrstea n-a întâmpinat opoziție decât în primele două game-uri ale partidei. Kvitova a schimbat prima tabela, apoi a ratat o minge de break pe serviciul Soranei. De acolo, partida a urmat o singură direcție, cea dictată de româncă.

Jucătoarea noastră a început să câștige din ce în ce mai mult teren, iar forța loviturilor sale a copleșit-o deseori pe Kvitova. Fără ritm, cehoaica n-a putut decât să asiste la recitalul Soranei.

Sorana Cîrstea - Petra Kvitova / Sursă foto: Guliver/Getty Images
+9 FOTO

Kvitova, fără reacție în fața Soranei Cîrstea

Cu încrederea generată de procentajele remarcabile de la serviciu (a câștigat 72% din punctele jucate cu prima servă, salvând singurele două mingi de break ale Kvitovei din primul set), Sorana a jucat aproape fără greșeală.

A închis primul set la doi, după 37 de minute, pentru ca în manșa secundă să ofere o altă mostră de tenis spectacol. Într-o clipită, Sorana conducea deja cu 5-1, în timp ce Kvitova abandonase deja lupta.

39 de erori neforțatea avut Kvitova pe durata meciului, spre deosebire de cele 19 ale Soranei

Românca a încheiat meciul entuziasmant, punându-și în CV o altă victorie de colecție. Pentru ea, turul secund i-o va aduce în cale pe Kristina Kucova (31 de ani, 96 WTA).

Cel mai bun rezultat înregistrat de Cîrstea la Australian Open datează din 2017, când Sorana ceda în optimi în fața Garbinei Muguruza.

+9 FOTO

Sorana Cîrstea - Petra Kvitova 6-2, 6-2

• Game, Set, Meci Sorana Cîrstea! Românca încheie meciul pe propriul serviciu, o învinge din nou pe Kvitova și merge în turul II la Australian Open!
  • 5-2, Game Kvitova. Cehoaica salvează două mingi de break ale Soranei, dar românca va servi imediat pentru a închide meciul.
  • 5-1, Game Cîrstea! Game la zero câștigat de Sorana, care nu mai are cum să rateze victoria.
  • 4-1, Break Cîrstea. Sorana mai face un break și, totodată, un pas important spre victorie. Kvitova e departe de nivelul ideal, iar Sorana etalează un tenis neiertător.
  • 3-1, Game Cîrstea. Jucătoarea noastră nu întâmpină nici cele mai mici emoții pe propriul serviciu. Încă un game în care Sorana e în control total, iar scorul capătă proporții. Set și 3-1 pentru Sori.
  • 2-1, Break Cîrstea! Sorana nu pare să stea la discuții. Reușește să facă break și în setul secund și se instalează la conducerea partidei. Se conturează o surpriză importantă pe „John Cain Arena”!
  • 1-1, Game Cîrstea. Sorana egalează imediat, își face serviciul la 15.
  • 0-1, Game Kvitova. Condusă cu 0-30, Sorana câștigă două puncte la rând, dar jucătoarea din Cehia se regrupează la timp pentru a închide game-ul.
  • Începe setul secund, cu Petra Kvitova la serviciu.
+9 FOTO
  • 6-2, Game, Set Cîrstea. Prima manșă e adjudecată de Sorana în 37 de minute, scor 6-2. Prestație impresionantă până acum pentru Cîrstea, care o copleșește pe fosta campioană de la Wimbledon. Kvitova nu are reacție în fața româncei!
  • 5-2, Break Cîrstea. Sori e de neoprit! Dacă în game-ul anterior a anulat o minge de break a cehoaicei, jucătoarea din România nu stă la discuții. Face un nou break, al doilea al meciului, și un pas important spre adjudecarea primului set.
  • 4-2, Game Cîrstea. Jocul Soranei e la cote extrem de ridicate în acest start de meci. Românca e cea care dictează ostilitățile pe teren, singura dispusă să-și asume riscuri. Kvitova a avut o nouă minge de break, și aceasta fiind salvată de jucătoarea noastră.
  • 3-2, Game Kvitova. Jucătoarea din Cehia ține aproape, își face serviciul și continuă cursa de urmărire a Soranei.
  • 3-1, Game Cîrstea. Încă un game extrem de echilibrat gestionat excelent de Sorana Cîrstea. Jucătoarea noastră ia deciziile corecte la 30-30 și 40-40 și își face până la urmă game-ul, consolidându-și avantajul.
  • 2-1, Break Cîrstea. Mult mai bine! E rândul Soranei să pună presiune la retur, iar insistențele româncei dau roade. Sori și-a procurat două mingi de break, fructificând-o pe cea de-a doua.
  • 1-1, Game Cîrstea. Sorana are un start dificil de meci: e nevoită să salveze o minge de break încă din primul game jucat pe propriul serviciu, însă reușește să restabilească egalitatea.
  • 0-1 Game Kvitova. Cehoaica începe fără greșeală meciul, își face serviciul la zero.
  • Meciul va începe în scurt timp, cu Petra Kvitova la serviciu.
Djokovic e încolțit » 3 consecințe nefaste pe care le poate avea expulzarea sa din Australia

Surpriză la Melbourne: campioana de acum doi ani, eliminată de la Australian Open!

Răsturnare de situație în Franța! Încă o lovitură pentru Djokovic: riscă să nu participe la Roland Garros

VIDEO „Imodium!” » Chinuit de dureri, unul dintre favoriții de la Australian Open a avut puterea să glumească. Mesajul scris pe cameră

Interviu-eveniment cu Stanislas Wawrinka, omul care „a spart” BIG 4: „Am ZERO regrete pentru Wimbledon și am trăit cel mai frumos sentiment din tenis ”. Ce spune despre dispariția reverului cu o mână

Presimte o alegere-șoc la Rapid: „Sunt aproape sigur că el vine! Este înaintea lui Șumi ca variantă”