SPORTURI  »  TENIS  »  MIAMI OPEN

VIDEO Reacție grotescă în timpul meciului Soranei Cîrstea » A fost amenințat cu excluderea din arenă

Sorana Cîrstea (32 de ani, 74 WTA) a fost învinsă de Petra Kvitova (33 de ani, 12 WTA), scor 5-7, 4-6, în semifinalele turneului de la Miami. În timpul primului set, un susținător al româncei a avut o reacție grotească

Articol de - Publicat sambata, 01 aprilie 2023 08:21 / Actualizat sambata, 01 aprilie 2023 09:12

Sorana Cîrstea (32 de ani, 74 WTA) a fost învinsă de Petra Kvitova (33 de ani, 12 WTA), scor 5-7, 4-6, în semifinalele turneului de la Miami. În timpul primului set, un susținător al româncei a avut o reacție grotescă.

La 3-2 pentru Sorana în primul set, un spectator din tribune a început să urle după fiecare punct pierdut de Kvitova. Sportiva din Cehia a aruncat niște priviri tăioase în direcția lui.

Pe finalul game-ului, Kvitova s-a plâns arbitrei de scaun, Jennifer Zhang. Aceasta a trimis un om de ordine în tribune, la spectatorul gălăgios, pentru a-l avertiza. După o scurtă discuție, el s-a liniștit, fiind amenințat cu excluderea din arenă.

Deși în meciurile trecute la Miami Sorana s-a bucurat de susținerea fanilor români, la semifinala cu Kvitova asistența a fost scăzută, arena fiind aproape goală.

Petra Kvitova, despre cum a eliminat-o pe Sorana Cîrstea: „În acel moment, am început să cred”
MIAMI OPEN

Cu ce rămâne Sorana Cîrstea după parcursul de la Miami

Începând de luni, odată cu actualizarea clasamentului WTA, sportiva „tricoloră” va face un salt de 33 de poziții, până pe locul 41 WTA, după ce a ajuns în semifinale la Miami.

Prezența în penultimul act i-a asigurat Soranei și un cec important, de 325.635 de dolari. Cîrstea va primi și 390 de puncte în clasamentul WTA.

Sorana Cîrstea, lovitură de generic în semifinala cu Petra Kvitova: „Clipește și o vei rata!”

Wimbledon a luat decizia finală: ce se întâmplă cu rușii și bielorușii la ediția din 2023