SPORTURI  »  TENIS  »  WTA BEIJING

Tot mai aproape de Simona Halep » Caroline Wozniacki a câștigat turneul de la Beijing! Câte puncte o despart de locul 1 WTA

Articol de GSP - Publicat duminica, 07 octombrie 2018 14:38

Daneza Caroline Wozniacki, locul 2 WTA, a câștigat turneul de la Beijing, după ce s-a impus în finala cu Anastasija Sevastova, locul 20 WTA, scor 6-3, 6-3.

Caroline Wozniacki nu a avut emoții cu Sevastova, câștigând după o oră și 30 de minute. În primul set, daneza a reușit un break, la 3-2, suficient pentru a lua setul.

În partea a doua, Caroline a avut 4-1, dar Sevastova nu a reunțat la luptă și a câștigat două game-uri. Totuși, daneza s-a impus cu 6-3 și-n acest set, adjudecându-și trofeul.

Se apropie de Halep

Wozniacki a primit 1.000 de puncte pentru succesul din Beijing. Astfel, daneza acumulează 6.490 de puncte și se apropie la 931 de puncte de Simona Halep, liderul WTA, care are 7.421.

Totuși, daneza nu o poate depăși pe Simona, având de apărat 1.500 de puncte după ce a câștigat Turneul Campioanelor în 2017, competiție la care Simona a ieșit din grupe.

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”