SPORTURI  »  TENIS  »  WTA ROMA

VIDEO + FOTO Simona, atenție! Maria Sharapova joacă fantastic la Roma » A reușit LOVITURA TURNEULUI, un forehand din "afara arenei" :)

Articol de GSP - Publicat joi, 17 mai 2018 12:10

Maria Sharapova (31 de ani, 40 WTA) s-a calificat în optimile de finală la Roma după o victorie spectaculoasă în fața Dominikei Cibulkova, scor 3-6, 6-4, 6-2.

Sharapova a început meciul temător, sub asaltul forehand-urilor năprasnice ale adversarei. Treptat, rusoaica a pus stăpânire pe joc. Decisivul a fost o adevărată demonstrație de tenis. Sharapova a jucat la un nivel uluitor și a închis setul după 52 de minute.

Schimbul din decisiv, la scorul de 4-1 pentru rusoaică, a fost desemnat cel mai frumos al zilei de organizatorii de la Foro Italico. Sharapova a ajuns in extremis la un forehand puternic al Cibulkovei și a replicat cu o lovitură genială, în cross.

Maria Sharapova joacă astăzi în optimile de la Madrid împotriva Dariei Gavrilova.

Vezi și: Simona Halep, calificare automată în sferturile turneului de la Roma » Madison Keys s-a retras