SPORTURI  »  TENIS  »  ATP INDIAN WELLS

DOMINIC THIEM - ROGER FEDERER // VIDEO Incredibilul Thiem, doar al 5-lea jucător din istorie care reușește asta cu Federer » Austriacul, pe o listă selectă

Dominic Thiem s-a impus la Indian Wells în fața lui Roger Federer // FOTO: Reuters

Articol de GSP - Publicat luni, 18 martie 2019 17:43

Dominic Thiem, 4 ATP, a produs o surpriză uriașă în finala de la Indian Wells, reușind să-l învingă pe Roger Federer, 37 de ani, 5 ATP, după o finală de excepție, câștigată cu 3-6, 6-3, 7-5.

Austriacul de 25 de ani a câștigat astfel primul său turneu Masters și, per total, al 12-lea titlu al carierei. Mai mult, el a egalat cea mai bună poziție pe care a avut-o în clasament, locul 4, atins pentru prima oară în noiembrie 2017.

Dominic Thiem se poate lăuda și cu o performanță pe care nu mulți jucători din circuit au bifat-o: a devenit doar al cincilea jucător din istorie care îl învinge pe Federer pe toate cele trei suprafețe, hard, iarbă și zgură. Doar Rafael Nadal, Novak Djokovic, Jo-Wilfried Tsonga și Patrick Rafter mai reușiseră asta de-a lungul carierei.

Thiem e în avantaj în raportul meciurilor directe cu Federer, 3-2. L-a învins pe elvețian pe zgura de la Roma, în 2016, în același an, pe iarbă, la Stuttgart, iar cel de-al treilea succes a venit duminică seara, în finala masculină de la Indian Wells.

1.300.000 $a primit Thiem după ce a câștigat turneul de la Indian Wells, dar și 1.000 de puncte ATP

Vezi și: Surpriză mare în finala masculină de la Indian Wells » Dominic Thiem s-a impus în fața lui Roger Federer și a câștigat primul Masters din carieră