SPORTURI  »  TENIS  »  US OPEN

VIDEO Serena Williams, pe urmele lui Ilie Năstase » Românul, protagonist într-un alt meci haotic la US Open: huiduieli, penalizări și poliție pe teren

Articol de - Publicat duminica, 09 septembrie 2018 13:12

CONTEXT: Serena Williams (36 de ani, 26 WTA) și-a pierdut cumpătul în timpul finalei pierdute la US Open în fața lui Naomi Osaka (20 de ani, 19 WTA), 2-6, 4-6, după ce arbitrul Carlos Ramos a penalizat-o cu un game din cauza indicațiilor primite de americancă din partea antrenorului Patrick Mouratoglou. Serena a reacționat dur, numindu-l pe arbitru "hoț" și "mincinos". Toate detaliile, AICI

Ziaristul american Randy Walker a scos la iveală un episod petrecut acum 39 de ani la US Open, tot pe 8 septembrie. Un meci Năstase-McEnroe, din turul al 2-lea, la fel sau poate mai încins decât finala feminină dintre Serena Williams și Naomi Osaka în ceea ce privește nervii, deciziile, interacțiunile cu arbitrul de scaun. Iată cum descrie el acea partidă:

"În unul dintre cele mai haotice meciuri din istoria US Open, John McEnroe și Ilie Năstase, pe atunci în vârstă de 33 de ani, au jucat într-o partidă nebunească în sesiunea de seară. Una care a conținut, conform lui Neil Amdur în New York Times, «ovații, huiduieli, puncte de penalizare, game-uri de penalizare, poliție pe teren, o schimbare a arbitrului de scaun, chiar și câteva lovituri sclipitoare».

Nebunia a început în setul al patrulea, când tactica de prăvălie a lui Năstase îi aduce acestuia un game de penalizare din partea arbitrului Frank Hammond. Cum Năstase continuă să se plângă, Hammond îl descalifică pe român, anunțând la microfon "Game. Set. Match. McEnroe".

Au urmat 18 minute în care faii au țipat, huiduit și aruncat obiecte pe teren – unii chiar au intrat în spațiul de joc -, determinând pătrunderea în arenă a câtorva polițiști newyorkezi pentru a-i proteja pe jucători și oficiali.

Arbitrul turneului, Mike Blanchard, l-a repus în meci pe Năstase, apoi l-a înlocuit în scaun pe Hammond pentru restul meciului. McEnroe a închis partida la ora 00:42, învingând cu 6-4, 4-6, 6-3, 6-2. După alte cinci meciuri, câștiga și trofeul în acel an".