SPORTURI  »  TENIS  »  WTA HUA HIN

WTA HUA HIN // Victorii importante pentru Niculescu și Begu la Hua Hin » Monica a eliminat-o pe jucătoarea care a fost la un pas să spulbere visul noului lider mondial

Irina Begu și Monica Niculescu s-au calificat în optimi la Hua Hin // FOTO: GSP

Articol de GSP - Publicat luni, 28 ianuarie 2019 18:41

Irina Begu (71 WTA) și Monica Niculescu (100 WTA) s-au calificat azi
în optimile de finală ale turneului WTA de la Hua Hin (Thailanda).

Begu a învins-o în primul tur într-o manieră categorică pe rusoaica Evgenyia Rodina (72 WTA), scor 6-2, 6-0, la capătul unui meci care a durat doar 58 de minute.

În optimi, Irina Begu se va duela cu învingătoarea partidei Mandy Minella (101 WTA) - Saisai Zheng (42 WTA). Duelul dintre cele două va avea loc marți dimineața.

Monica Niculescu, victorie importantă la Hua Hin

În optimi și-a asigurat accesul și Monica Niculesu, care obținut o victorie
solidă, în minimum de seturi, în fața jucătoarei Su-Wei Hsieh, 31 WTA, favorita trei a turneului din Thailanda.

Niculescu s-a impus după două seturi extrem de disputate, scor 6-4, 7-6 (2), la finalul unei partide care a durat două ore și nouă minute.

Victoria Monicăi Niculescu e una importantă, ea reușind s-o elimine pe
jucătoarea care a fost la un pas s-o scoată din joc pe Naomi Osaka la
Australian Open. Su-Wei Hsieh a condus-o pe viitoarea campioană de la Melbourne cu 7-5, 4-1, dar japoneza a găsit atunci resurse pentru a reveni în joc.

În turul următor, Monica Niculescu se va duela cu poloneza Magda Linette (98 WTA). Meciul va avea loc miercuri, la o oră ce va fi anunțată ulterior.

Vezi și: Întâlnirea cu Simona Halep i-a provocat coșmaruri lui Naomi Osaka: „Încă mai visez urât”