SPORTURI  »  VOLEI  »  CE

ROMÂNIA - BULGARIA 0-3 // VIDEO „Tricolorii” au pierdut și al doilea meci de la Campionatul European de volei masculin

Articol de - Publicat vineri, 13 septembrie 2019 20:26

România a pierdut ieri al doilea meci la Campionatul European, însă a jucat trei seturi strânse cu Bulgaria, echipă care s-a impus cu 3-0 (28-26, 25-20, 25-20).

La mai puțin de 24 de ore de la șocul cu Franța, naționala masculină a României a dat ieri peste o altă putere a voleiul european: Bulgaria. Chiar dacă vecinii de la sud nu au în palmares un titlu european, ei au adunat cinci distincții, ultima fiind un bronz cucerit în 2009.

O minge de set

Băieții lui Dănuț Pascu au început bine partida a doua din grupa A în Sud de France Arena din Montpellier, apoi i-au lăsat pe bulgari să se distanțeze la 15-10. Aflați într-o cursă de urmărire, românii au strâns rândurile și au jucat de la egal la egal cu adversarii lor. A fost un set tensionat în care voleibailiștii "tricolori" au avut și o minge de set, la 25-24, dar până la urmă au cedat cu 26-28.

Scor identic

Parcă agățați de mingea ratată, românii au început mai rău partea a doua a întâlnirii. Desfășurarea a semănat cu primul set, cu românii revenind pe final și cedând totuși la o diferență mai mare, 20-25. Lupta a continuat și în următorul parțial, cu românii încercând să țină aproape de bulgari, au fost blocaje, servicii, preluări bune, dar adversarii au reușit să se strecoare și de această dată, ei impunându-se și în acest set cu 25-20.

Pentru România urmează o zi de pauză, apoi un alt meci tare duminică, împotriva Italiei, o altă forță europeană. Naționala masculină, care are în palmares o medalie europeană de aur cucerită în 1963, a revenit la CE după o pauză de 24 de ani.

Declarații Adrian Aciobăniței și Rareș Bălean:

11 punctea reușit Răzvan Mihalcea, cel mai bun voleibalist al României în meciul de ieri