SPORTURI  »  HANDBAL  »  LIGA NAȚIONALĂ

Emoții pentru CSM București înaintea marelui meci cu Gyor! A câștigat cu Brăila doar datorită paradelor Paulei Ungureanu

Paula Ungureanu a fost jucătoarea finalului de meci

Articol de - Publicat marti, 19 februarie 2019 21:37

CSM București a tremurat serios ca să învingă Dunărea Brăila, scor 25-23. Meci foarte slab făcut de ”tigroaice”, care au avut mare noroc cu paradele Paulei Ungureanu.

CSM București a jucat foarte slab în meciul cu Dunărea Brăila, din etapa a 17-a a Ligii Florilor, cu doar patru zile înaintea partidei cu Gyor, campioana Europei, din Liga Campionilor.

Fără Lekici, menajată, și Mehmedovici, care s-a operat de apendicită, CSM a tremurat pe final pentru o victorie cu echipa de pe locul 11! Brăila a condus cu 5-2, dar bucureștencele au întors rapid și au trecut la conducere. Brăila a ținut însă mereu aproape, nelăsându-le pe favorite să se desprindă.

A fost 15-12 la pauză și apoi 19-15 (minutul 45), cea mai mare diferență înregistrată! Numai că, antrenorul Dragan Djukici a schimbat echipa, a vrut să le dea timp de joc tuturor jucătoarelor, iar acest lucru putea să-l coste. Brăila a egalat la 22-22, când mai erau 7 minute de joc și, dacă Paula Ungureanu nu avea câteva intervenții fenomenale, în ultimele minute, puteam asista din nou la un meci precum cel cu Gloria Buzău, când CSM a câștigat 27-26, în ultimele secunde.

Acum s-a terminat 25-23, o victorie pentru campioane, dar rămâne prestația penibilă a unora dintre handbaliste și întrebarea: Ce șanse sunt în fața campioanei Europei, Gyor, peste doar 4 zile, în meciul din Sala Polivalentă?

La plusuri, de la CSM nu pot fi trecute decât Claudia Constantinescu, interul stânga care începe să se impună, cu Brăila înscriind de 9 ori, dar și Barbara Lazovici și Jovanka Radicevici.

CSM București 25
Constantinescu 9, Radicevici 5, Lazovici 4, Omoregie 2, Curea 2, Udriștoiu 1, Manea 1, Bazaliu 1.
Antrenor: Dragan Djukici
Dunărea Brăila 23
Vâtu 11, Dache 3, Safta 3, Tudor 2, Munteanu 2, Axinte 1, Preda 1.
Antrenor: Aurelian Roșca

45de puncte au SCM Rm. Vâlcea și CSM București în Liga Florilor, dar bucureștencele au 16 partide disputate, cu una mai mult decât vâlcencele