INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  „SFERTURI”

FOTO+VIDEO Borussia Dortmund - Manchester City 1-2 (2-4 la general) » Guardiola, la prima semifinală după 5 ani! Urmează ciocnirea cu PSG

Manchester City s-a calificat în semifinalele Champions League +24   FOTO
Manchester City s-a calificat în semifinalele Champions League

Articol de - Publicat miercuri, 14 aprilie 2021 23:50 / Actualizat joi, 15 aprilie 2021 00:08

Manchester City s-a calificat în semifinalele Champions League după ce a învins-o pe Borussia Dortmund, scor 2-1, în manșa retur a „sferturilor”. 4-2 la general pentru „cetățeni”, care ajung pentru prima dată în penultimul act al Ligii sub comanda lui Guardiola.

Borussia Dortmund - Manchester City 1-2 (2-4 la general) » În sfârșit, Pep!

Borussia rămăsese ultima să apere blazonul german pătat în Europa, după ce a ieșit și câștigătoarea Ligii. Ultrașii din Dortmund s-au ocupat ca "cetățenii" să doarmă puțin înaintea ciocnirii din iarbă, iar spectacolului pirotehnic nocturn de la hotel trebuia să-i urmeze focul de artificii pe "Signal Iduna Park". În joc era un loc în careul de ași.

Minorul, gol major

Cu 15 victorii la rând "afară" în toate competițiile, City și-a întins pânza clasică de pase în terenul gazdelor, la pachet cu presing agresiv. Aspect tactic stăpânit și de Dortmund, care are primul șut cadrat (Dahoud). "Galben-negrii" pun probleme, caută erorile pe construcția adversă și Bellingham țintește perfect, la păianjen. La 17 ani și 289 de zile, englezul e al doilea cel mai tânăr marcator în "sferturile" Ligii, după Bojan!

Riposta? Greșește Morey, De Bruyne interceptează și trăsnește transversala. Domină trupa lui Pep. Ce ocazie Mahrez, Hitz respinge cu piciorul! Nici din faze fixe nu răsare golul. Mai e timp o repriză.

+20 FOTO

Supremație netă

BVB se apără bine, dar e de ajuns neatenția lui Can. Se apleacă spre minge cu capul, o deviază în braț. Henț și penaltyul nu mai e retras cu VAR, cum a avut noroc Emre în tur cu Hațegan. Egalitate, Mahrez nu iartă. De Bruyne șerpuiește fantastic și doar parada lui Hitz îl oprește. Preludiul lui 2-1, semnat de Foden, bară-gol la "scurt".

Calificarea, în premieră în semifinale pentru City cu Pep, era decisă.

Tabloul Champions League:

• Semifinala 1: Paris Saint-Germain - Manchester City
  • Semifinala 2: Real MadridChelsea

Prima manșă a semifinalelor Champions League va avea loc pe 27/28 aprilie, în vreme ce returul se va disputa tot peste o săptămână, pe 4/5 mai. Joi vor fi anunțate datele pentru fiecare partidă. Câștigătoarele din penultimul act se vor înfrunta pentru „urecheată” la Istanbul. Finala va avea loc pe 29 mai.

Borussia Dortmund - Manchester City 1-2 (2-4 la general)

Live + Statistici

Borussia Dortmund - Manchester City: echipele de start

Borussia Dortmund: Hitz - Morey, Akanji, Hummels, Guerreiro - Emre Can, Dahoud, Bellingham - Reus, Haaland, Knauff
Rezerve: Burki, Drljaca, T. Hazard, Schulz, Brandt, Reinier, Meunier, Piszczek, Tigges, Passlack, Reyna, Raschl
Antrenor: Edin Terzic

Manchester City: Ederson - Walker, Stones, Dias, Zinchenko - De Bruyne, Rodri, Gundogan - Mahrez, Bernardo Silva, Foden
Rezerve: Steffen, Trafford, Ake, Sterling, Jesus, Laporte, F. Torres, B. Mendy, Fernandinho, Cancelo, E. Garcia
Antrenor: Pep Guardiola

Stadion: Signal Iduna Park (Dortmund)
Arbitru: Carlos del Cerro Grande

Citește mai multe știri din Liga Campionilor:

Supergol marcat de Porto! Taremi a avut o execuție de generic: „Puteam să ne calificăm”

Transferul care ar cutremura mercato! Lewandowski la Manchester City: „E visul lui Guardiola”

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”