FOTBAL  »  Superliga  »  FC VOLUNTARI - CHINDIA 0-0

FC Voluntari - Chindia 0-0 » Remiză albă la debutul lui Liviu Ciobotariu pe banca ilfovenilor! Clasamentul actualizat

FC Voluntari - Chindia // foto: Cristi Preda +16   FOTO
FC Voluntari - Chindia // foto: Cristi Preda

Articol de - Publicat luni, 10 mai 2021 18:25 / Actualizat luni, 10 mai 2021 18:47

În primul meci sub comanda antrenorului Liviu Ciobotariu (50 de ani), FC Voluntari a remizat cu Chindia Târgoviște, 0-0.

Prima fază aprinsă a meciului a avut loc în minutul 10. Gazdele au cerut penalty când mingea l-a lovit în mână pe Vadim Rață, dar „centralul” Ionuț Coza a lăsat jocul să curgă. Rață încercase să respingă mingea cu capul, dar balonul l-a lovit apoi în brațul aflat la mică distanță de corp.

În minutul 24 a venit prima ocazie a meciului, la poarta lui Rîmniceanu. Dumitrașcu a trimis cu capul pe lângă, din doar câțiva metri.

Gazdele au dat replica în minutul 31, când Gabi Tamaș a avut o șansă bună de gol. Veteranul din defensivă a executat o lovitură liberă pe sub zid, dar Moldovan a respins.

+12 FOTO

FC Voluntari a avut cea mai mare ocazie

Patru minute mai târziu a venit cea mai mare ocazie a primei reprize. Aflat în careu, între mai mulți adversari, Betancor și-a ridicat mingea elegant și a șutat din întoarcere, dar balonul a lovit bara transversală!

În a doua parte, Chindia a început mai bine, dar prima ocazie importantă le-a aparținut tot gazdelor. În minutul 55, Briceag a depășit doi adversari, a intrat în careu și a șutat puțin pe lângă poartă.

Până la final, ambele echipe s-au aflat în căutarea golului izbăvitor, care nu a venit în cele din urmă. Voluntari a mai avut o șansă imensă în prelungiri, când Angelov a șutat din 6 metri, execuția sa fiind blocată de Dinu Moldovan.

S-a terminat 0-0, iar FC Voluntari rămâne pe 8 în play-out, loc de baraj, în timp ce Chindia își majorează avansul în fruntea grupei la 4 puncte.

FC Voluntari – Chindia 0-0

FC Voluntari – Chindia, echipe de start

FC VOLUNTARI: Rîmniceanu - Balaur, Tamaș, Armaș - Ricardinho, Droppa, Ivanov, Gheorghe, Briceag - Ilie, Betancor
REZERVE: Lavin, Costin, Vlad, Satli, Tavares, Lopes, Pesic, Mailat, Angelov
ANTRENOR: Liviu Ciobotariu

CHINDIA: Moldovan - Căpușă, Celea, Iacob, Dinu - Dulca, Rață - Popa, Neguț, Dumitrașcu - Florea
REZERVE: Pop, Martac, Kocic, Yameogo, Berisha, Corbu, Fomba, Neicuțescu, Șerban
ABSENȚI: Aioani, Diaz, Cherchez (accidentați)
ANTRENOR: Emil Săndoi

Stadion: Anghel Iordănescu (Voluntari)
A: Coza Ionuţ (Cernica) / A1: Orbuleţ Mircea (Bucureşti), A2: Vodă Alexandru (Alba Iulia)

VIDEO Irina Giurgiu, prima femeie din România cu licență UEFA Pro: „Îmi place foarte mult de Mircea Lucescu”

Citește mai multe știri din Liga 1:

Toni Petrea a confirmat scenariul de coșmar » FCSB, fără un alt titular în finalul de sezon

Dezastru pentru Dinamo dacă ajunge în Liga 2! DDB face un anunț-șoc: „Clubul se va desființa! Sigla și palmaresul sunt doar pentru Liga 1”