INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  STRANIERI

4 superstranieri: 90 de goluri influențate de ei în acest sezon în străinătate!

Performațe incredibile reușite de Ianis Hagi, Stanciu, Keșeru și Maxim în acest sezon

Articol de - Publicat joi, 13 mai 2021 11:39 / Actualizat joi, 13 mai 2021 12:33

Ianis Hagi (22 de ani) a fost ultimul „tricolor” care a marcat în străinătate, la Rangers. Ianis (21 de goluri și assisturi), Nicolae Stanciu (24), Alexandru Maxim (19) și Claudiu Keșeru (26) au avut o stagiune pozitivă, fiind printre cei mai buni la echipele lor.

Încă un meci bun al lui Ianis Hagi în acest sezon, la Rangers. Nici la 3-0 cu Livingston nu a fost integralist - schimbat în minutul 86; are doar cinci partide de 90 (din 44) în 2020-2021 -, dar a înscris un gol, cel de-al treilea, și a provocat penalty-ul în urma căruia s-a deschis scorul.

Gerrard către Ianis: „Azi, vreau să joci jumătate ca tine și jumătate ca Scott Arfield!”

Steven Gerrard a observat ceva la jocul șeptarului său. Nu are răutate, agresivitate. Și tocmai asta i-a cerut acum, acea duritate fără de care nu poți rezista în fotbalul profesionist, nici în Scoția, nici în marile campionate europene.

„Cu Livingston, ca să câștigi, trebuie să arăți în primul rând că ești din oțel. I-am spus lui Ianis înaintea meciului: «Astăzi, vreau să joci jumătate ca tine și jumătate ca Scott Arfield!»”.

Și Hagi a fost mai puternic pe teren, apropiindu-se de stilul lui Arfield, inclusiv la faza loviturii de pedeapsă, când a atacat mingea fără teamă, deși portarul a ieșit într-un blocaj violent. „A fost curajos. Scott a urmărit partida și sunt sigur că a fost foarte mândru de performanța lui Ianis”.

Keșerü, cele mai multe goluri. Hagi, cele mai multe assisturi

Pentru Hagi, acesta e sezonul cu cel mai mare impact în străinătate. Și, la fel ca el, alți trei „tricolori” sunt în plină ofensivă, fiind printre cei mai importanți jucători la echipele lor. Marcatori și pasatori.

- Ianis Hagi: 21 de goluri influențate la Rangers în toate competițiile (8 reușite/13 assisturi) în 44 de meciuri în toate competițiile (2.723 de minute); stagiunea trecută, numai 12 goluri (6/6).

- Nicolae Stanciu: 24 de goluri decise la Slavia Praga (16/8) în 43 de întâlniri (3.015 minute); în 2019-2020, doar 16 goluri (4/12).

- Alexandru Maxim: 19 goluri create de el la Gaziantep (16/3) în 41 de jocuri (3.162 minute); sezonul precedent, 9 reușite în total (7/2).

- Claudiu Keșeru: 26 de goluri influențate la Ludogoreț (19/7) în 38 de partide (2.312 minute); în 2019-2020, 24 (18/6).

Împreună, cei patru stranieri au 90 de goluri la care au participat decisiv. Cele mai multe reușite, Keșeru (19). Cele mai multe assisturi, Hagi (13).

Trei campioni și o apariție în Top 3

Alt punct pozitiv în cazul lor. Trei dintre ei sunt campioni. Ianis Hagi în Scoția, Stanciu în Cehia și Claudiu Keșeru în Bulgaria. Iar Alex Maxim, la o echipă mică din Turcia, a fost la un moment dat pe podium, în perioada în care era antrenor Șumudică. După plecarea acestuia, Gaziantep nu a mai putut menține acel ritm și a căzut în clasament, ajungând azi pe 9 în Super Lig.

Gică Hagi, mesaj clar pentru șefii FRF: „Să fim cinstiți! Avem jucători, câte doi pe post”

Citește mai multe știri din fotbalul internațional:

Cristiano Ronaldo, dat de gol de propria mamă » Portughezul pleacă de la Juve: „Aceasta este echipa unde va juca în noul sezon”

UEFA a făcut anunțul! Cine arbitrează finalele Champions League și Europa League