INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  UNITED - LIVERPOOL 2-4

6 goluri în United - Liverpool! „Cormoranii” înving pe Old Trafford și încă speră la Liga Campionilor. Clasamentul actualizat

Manchester United - Liverpool 2-4 +13   FOTO
Manchester United - Liverpool 2-4

Articol de GSP - Publicat joi, 13 mai 2021 23:55 / Actualizat vineri, 14 mai 2021 00:12

Manchester United a pierdut acasă cu Liverpool, 2-4, într-o restanță din runda cu numărul 34 din Premier League. Partida a fost inițial programată pe 2 mai, dar amânată din cauza incidentelor provocate de fanii gazdelor.

United a deschis scorul prin Bruno Fernandes, în minutul 10, dar până la pauză Liverpool a preluat conducerea prin Jota, 34, și Firmino, 45+3.

În repriza secundă, Rashford a reaprins speranțele lui United, 68, dar tot „cormoranii” au fost cu ocaziile. Salah a închis tabela în minutul 90 și Liverpool menține vie speranța că se va putea clasa pe un loc de Liga Campionilor.

Mai are de jucat 3 meciuri: WBA (d), Burnley (d) și Crystal Palace (a), toate adversarele fiind fără obiectiv.

Manchester United - Liverpool, echipe de start:

Manchester United: Henderson - Wan-Bissaka, Lindelof, Maguire, Shaw - McTomminay, Fred - Greenwood, Fernandes, Pogba - Rashford
Rezerve: De Gea, Bailly, Cavani, Mata, Matic, Telles, Tuanzebe, van de Beek, Williams
Antrenor: Ole Gunnar Solskjaer

Liverpool: Alisson - Alexander-Arnold, R. Williams, Phillips, Robertson - Fabinho, Wijnaldum, T. Alcantara - Jota, Firmino, Salah
Rezerve: Adrian, Kelleher, Mane, Jones, Tsimikas, Shaqiri, Origi, Woodburn, N. Williams
Antrenor: Jurgen Klopp

Stadion: „Old Trafford”, Manchester
Arbitru: Anthony Taylor

Incidente înainte de Manchester United - Liverpool

În urmă cu 11 zile, fanii lui United au pătruns pe gazonul de pe arena „Old Trafford” și au împiedicat desfășurarea în siguranță a partidei. Astăzi, ei și-au făcut din nou de cap. Câteva sute s-au strâns în afara stadionului, iar alții au încercat să blocheze autocarul lui Liverpool. Au și reușit pentru câteva minute, până la apariția poliției.

Nu există însă informații oficiale cu privire la persoanele care se aflau în autocarul cu însemnele lui Liverpool, dar totul s-a dovedit a fi o diversiune. Jucătorii campioanei din sezonul trecut au ajuns la stadion cu alt autocar, unul negru, și au pătruns printr-o intrare secundară.