FOTBAL  »  Superliga  »  FC VOLUNTARI - FCU CRAIOVA

VIDEO FC Voluntari - FCU Craiova 2-1 » Gabi Tamaș, prima victorie din cariera de președinte-jucător! Clasamentul ACUM

FC Voluntari-FCU Craiova 2-1 FOTO: facebook.com/VoluntariFC

Articol de GSP - Publicat sambata, 31 iulie 2021 21:17 / Actualizat sambata, 31 iulie 2021 21:41

FC Voluntari a învins-o pe FCU Craiova, scor 2-1, în runda cu numărul 3 din Liga 1.

FC Voluntari a obținut prima victorie din noua stagiune. După o primă repriză ștearsă, cele două formații și-au dat drumul la joc. Poate și ploaia căzută în Nordul Bucureștiului a contribuit la creșterea ritmului.

FC Voluntari, victorie cu FCU Craiova

La prima acțiunea importantă a reprizei secunde, portughezul Marcelo Lopes a marcat un gol superb. A șutat din voleu, dintr-o centrare venită din corner. Mingea s-a dus la colțul lung, aproape de vinclu.

Igor Armaș a dublat avantajul în minutul 78, la finalul unei acțiuni greu de explicat. Mingea s-a plimbat câteva zeci de secunde prin careul oaspeților, ca la biliard, înainte să ajungă la fundașul moldovean, la 6 metri de poartă.

Gazdele au cedat inițiativa și au tremurat serios pentru victorie. Claudiu Bălan a fost scăpat din marcaj în minutul 87 și a reluat nestingherit. Oltenii au continuat să preseze, centrările au curs în careul lui Rîmniceanu, dar fără succes.

FC Voluntari obține primele puncte din noul sezon și este la egalitate perfectă cu rivala de astăzi. Ambele au câte 3 puncte și un golaveraj 4-5.

FC Voluntari - FCU Craiova 2-1

Mutu și-a pierdut vedeta: Bauza, accidentat în minutul 33

Bauza, cel mai bun fotbalist al oltenilor în acest sezon, a suferit o accidentare la gleznă în minutul 33, după o intrare violentă a unui apărător advers.

Bauza, accidentat în prima repriză a meciului Voluntari - FCU Craiova / FOTO: Captură @Telekomsport

FC Voluntari - FCU Craiova, echipe de start:

FC Voluntari: Rîmniceanu - Ricardinho, G. Tamaș, Armaș, Briceag - M. Ilie, V. Rață, N. Roșu - L. Fulop, Nemec, Lopes
Rezerve:  V. Neacșu, C. Costin, A. Vlad, C. Achim, Tavares, D. Paraschiv, R. Ion, Angelov
Antrenor: Liviu Ciobotariu

FCU Craiova: S. Mogoșanu - R. Negru, Diallo, Kovacic, Huyghebaert - Baeten, A. Albu, Asamoah, Sidibe - C. Bălan, Bauza
Rezerve: Gremsl - Pedro Machado, Gajic, Paramatti, Bagayoko, V. Pop, Zanfir, Raicea, Hugo Viera
Antrenor: Adrian Mutu

Stadion: „Anghel Iordănescu”, Voluntari
Arbitru: Istvan Kovacs / A1: Vasile Marinescu / A2: Ovidiu Artene

Hațegan n-a revenit din vacanță » Nu a văzut un penalty cât casa în Rapid - Farul

Gică Hagi vrea o revoluție în fotbalul românesc: „Ne-am săturat cu toții! Suferim, trebuie un proiect național”