INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  CFR CLUJ - YOUNG BOYS

Nu aruncă prosopul! Căpitanul face anunțul: „Cu acest gând mergem la Berna” + Ce a declarat Manea

Cristi Manea

Articol de GSP - Publicat marti, 03 august 2021 23:14 / Actualizat miercuri, 04 august 2021 00:14

CFR Cluj a remizat cu Young Boys în manșa tur a duelului din turul 3 preliminar al Ligii Campionilor, scor 1-1. Același scor ca în meciul celor două echipe din grupele Europa League de anul trecut.

• Meciul retur cu Young Boys Berna va avea loc pe 10 august, în Elveția.
  • În cazul în care va trece de Young Boys, CFR va da peste Ferencvaros sau Slavia Praga în play-off-ul Ligii.
  • Meciurile din play-off se vor disputa pe 17/18 august, respectiv 24/25 august.
CFR Cluj - Young Boys Berna 1-1 » Deja-vu în Gruia. Ardelenii scapă victoria în prelungiri
CFR Cluj - Young Boys Berna

După meci a vorbit Cristi Manea, omul implicat în ambele goluri din această seară. Acesta a deschis scorul în minutul 4 și a produs faultul din care a rezultat lovitura liberă din minutul 90+3, de unde au egalat elvețienii.

„Păcat că am primit gol în prelungiri, meritam să câștigăm. Trebuia să rămânem mai sus, ne-am cam retras. Așa e când marchezi fără să vrei, te trage jocul înapoi. Mergem acolo să dăm cel puțin ce am dat în seara asta pe teren, să ne calificăm. Mister a făcut ce a depins de el, nu prea a avut timp.

Am mai jucat în acest sistem, dar dacă îl vom mai aborda vom crește în joc, avem mai multe unghiuri de pasare. Alibec e un jucător puternic, el și Omrani au ținut de minge și s-au întors cu adversarii spre poartă. Sper să-și revină și să ne ajute la Berna.

Ei sunt cam la fel ca anul trecut, dar noi trebuie să fim mult mai agresivi acolo, n-avem nimic de pierdut. Sunt șanse 50-50”, a spus fundașul CFR-ului după meci, la Telekom Sport.

Mario Camora, încrezător pentru retur

La finalul partidei, căpitanul lui CFR, Mario Camora a ținut să asigure că echipa sa va da totul în returul de peste o săptămână.

„Știam că ne așteaptă un meci foarte greu, dar la ultima fază am luat gol, nu am mai putut câștiga. Trebuie să fim realiști, să știm că vom suferi și acolo, dar astăzi echipa a făcut un meci aproape perfect tactic, așa că putem face unul și acolo.

Ei au jucători de viteză în față, cu calitate, s-a văzut. Din păcate, nu s-a putut să câștigăm. Elia este un jucător de calitate, cu viteză foarte bună. Are forță, a demonstrat-o. Trebuie să fim realiști, e greu, dar se poate.

Până va fi imposibil, trebuie să ne gândim doar la Champions League, să mergem cu acest gând la Berna.

Denis Alibec e un jucător important pentru noi, care ține de minge. El și Billel Omrani sunt doi jucători puternici, care pot face diferența. Sunt tehnici. Din păcate, Denis s-a accidentat, Billel a fost obosit, dar avem și alți jucători, trebuie să fim un grup concentrat, unit, să încercăm să mergem mai departe.”, a spus Camora pentru sursa citată.

Au procedat bine că l-au dat pe Vinicius, nu mai putea să stea în picioare. Burcă e accidentat, a dispărut și Bordeianu de acolo. Soluția logică e să treci la 3 fundași