INTERNATIONAL  »  CONFERENCE LEAGUE  »  CFR CLUJ - AZ ALKMAAR 0-1

Analiza lui Dan Petrescu după CFR Cluj - AZ Alkmaar: „Meritam victoria! Repriza a doua a fost toată a noastră”

Articol de GSP - Publicat vineri, 22 octombrie 2021 00:46 / Actualizat vineri, 22 octombrie 2021 00:53

Dan Petrescu, antrenorul lui CFR Cluj, a analizat înfrângerea cu AZ Alkmaar, 0-1, din grupele Conference League.

Tehnicianul campioanei a lăudat atitudinea elevilor săi și a spus că CFR Cluj merita să câștige meciul.

Dan Petrescu, după CFR Cluj - AZ Alkmaar 0-1: „Meritam victoria”

„Echipa a jucat foarte bine. Am întâlnit favorita grupei și meritam victoria. În prima repriză au fost un pic mai buni ca noi, dar repriza a doua a fost toată a noastră. Ei nu au avut nicio ocazie. Atitudinea a fost bună, dar trebuia să băgăm mingea în poartă. Ați văzut ce echipă bună e, dar meritam cel puțin un egal.

Acum ar fi foarte greu să emitem pretenții la calificare. Ar trebui să batem tot și avem două deplasări grele.

+8 FOTO

Păcat că nu am marcat azi. Am băgat tot ce avem în atac... La pauză nu am fost dur, pentru că știam valoarea jucătorilor. Golul m-a supărat. Nu avea voie să de adversarul cu capul. Au mai avut vreo două ocazii în prima repriză, dar și noi am ratat prin Debeljuh.

Poate a fost și ofsaid la gol, trebuie să mai revăd faza. Poate am avut și noi un penalty la un henț, dar dacă arbitrul nu are VAR... Trebuie să ne facem datoria în campionat și în Conference League. Băieții sunt supărați, dar trebuie să ridice capul și să aibă aceeași atitudine și în Liga 1”, a spus Dan Petrescu la Pro X.

Dan Petrescu, probleme pe bancă în meciul cu AZ Alkmaar: „Mi s-a blocat mâna de tot”
CFR CLUJ - AZ ALKMAAR 0-1

CFR Cluj, ultima în Conference League

După această înfrângere, CFR Cluj rămâne ultima în grupa din Conference League. După 3 meciuri, echipa lui Dan Petrescu are 1 punct și este pe locul 4, cu un golaveraj 1-3. Lider este AZ Alkmaar, cu 7 puncte.

Ce meciuri mai are CFR în Conference:

• 04.11 Alkmaar (d)
  • 25.11 Randers (d)
  • 09.12 Jablonec (a)

Strategia de la CFR Cluj, criticată după 0-1 cu Alkmaar: „Transferurile nu au fost bune. Dacă era Petrescu în vară, ar fi fost altceva”

Panduru după CFR - AZ 0-1: „Parcă Petrescu vrea să joace un fotbal pe care nu îl ştie”