FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  FC BUZĂU - FC VOLUNTARI 0-1

VIDEO Știm primele două echipe calificate în semifinalele Cupei României!

FC Voluntari s-a impus în „sfertul” cu FC Buzău, scor 1-0, și s-a calificat în semifinalele Cupei României.

Articol de GSP - Publicat miercuri, 01 decembrie 2021 17:23 / Actualizat miercuri, 01 decembrie 2021 17:29

• Sepsi a fost prima echipă calificată în careul de ași al Cupei României, după 2-1 împotriva Chindiei
  • Partidele din „sferturi” se dispută într-o manșă eliminatorie, pe terenul echipei din eșalonul inferior sau al celei mai slab clasate
  • Excepție face meciul Craiovei, care se joacă pe „Oblemenco”
Cupa României. Faza care l-a uluit pe Emil Săndoi în Chindia - Sepsi: „Rar vezi așa ceva pe terenurile de fotbal”
Chindia - Sepsi 1-2

Meci fără istoric la Buzău. FC Voluntari a reușit să treacă de locul 5 din Liga 2, chiar dacă ilfovenii și-au menajat câțiva dintre oamenii de bază: Tamaș, Ion Gheorghe, Rață.

O partidă cu puține situații importante de a marca a fost salvată de o fază fixă. Idan Golan l-a angajat pe Lorand Fulop în careu, mijlocașul Voluntariului l-a „culcat” pe Robert Zamfir, a înaintat și a fost faultat de Daniel Vîrtej. Penalty acordat de „centralul” Flueran în minutul 55.

De la 11 metri, Cosmin Achim l-a executat pe Relu Stoian, care nu a ghicit intenția fundașului central al oaspeților.

FC Buzău nu a fost capabilă de replică, iar trupa lui Cristian Pustai își ia rămas bun de la Cupă și se axează de-acum doar pe Liga 2, unde se bate la play-off-ul pentru promovare.

Buzău - Voluntari, echipe de start:

FC Buzău: Stoian - R. Șt. Zamfir, Vîrtej, Wiktorski, Toma - Gaitan, Cârstocea, Ciobanu, Ekollo -  Pațurcă - Chică-Roșă
Antrenor: Cristi Pustai

FC Voluntari: Rîmniceanu - Ricardinho, Achim, Armaș, Vlad - Tavares, Roșu - Ilie, Fulop, Merloi, Golan
Antrenor: Liviu Ciobotariu

Stadion: Gloria (Buzău)
Arbitru: Flueran Viorel Nicusor (Craiova) / A1: Popescu Adrian (Craiova), A2: Păunescu Florin (Râmnicu Vâlcea)