FOTBAL  »  Superliga  »  CHINDIA - CFR 0-1

Săndoi e disperat: „Mai avea puțin și fugea cu mingea la subraț, așa ne-a dat gol!” + Cum se apără Costache: „M-a lovit în bandaj, n-am simțit”

CFR Cluj s-a impus în deplasarea de la Chindia, scor 1-0. Emil Săndoi, antrenorul târgoviștenilor, a reclamat faza golului marcat de ardeleni.

Articol de GSP - Publicat sambata, 04 decembrie 2021 18:40 / Actualizat sambata, 04 decembrie 2021 20:13

„Uitați-vă la captura imaginii de la golul CFR-ului de astăzi. Mai și glumim, dar Costache mai avea puțin și fugea cu mingea la subraț. De ce să se judece în alt fel? Nu știu, chiar am stat de vorbă cu Dan Petrescu, pentru că îl apreciez foarte mult. Și el a zis că e posibil să fi fost două lovituri de la 11 metri pentru ei. Dar cred că la faza golului trebuia acordat henț.

Petrescu, despre gafa de arbitraj de la golul CFR-ului: „Nu mai zicea nimeni nimic dacă ne dădea penalty!”
Chindia - CFR 0-1

Dacă am fi avut VAR, Chindia avea șase-șapte puncte mai mult, asta e părerea mea și nu poate să mi-o schimbe nimeni. Ăsta e adevărul, se strâng meciuri. Analiza greșelilor o să o facă persoane autorizate. Mă doare și îi doare și pe jucători. Stăm cu un stres în plus, era altceva dacă aveam acum 25 de puncte.

E normal să plătim pentru greșelile noastre, dar cred că n-ar trebui să plătim și pentru alte greșeli. Sper să se încheie! Legea compensației nu există pentru noi. Din acest campionat, echipa cea mai dezavantajată este de departe Chindia Târgoviște", a declarat Emil Săndoi, conform digisport.ro.

Cred că am început destul de ezitant partida, cu puțină teamă, gândindu-ne ce adversar avem în față. Dar am crescut, ușor, ușor în joc și am avut două reprize diferite. În prima repriză, CFR-ului a gestionat bine jocul. A doua repriză a fost cu un plus pentru noi. Toate meciurile cu echipele importante le-am pierdut la mustață. Și cu FCSB, și cu Craiova, și astăzi, am fost foarte aproape de un rezultat pozitiv
Emil Săndoi, antrenor Chindia

Cum se apără Costache

Valentin Costache, extrema CFR-ului, a oferit o scuză inedită pentru faza care a decis meciul dintre Chindia și CFR Cluj.

„Păi acum, îți dai seama că, și dacă m-ar fi lovit mingea, nu mai spuneam acuma că da. E normal. Dar eu nu am simțit nimic, nu știu. Probabil mi-a dat aici, în bandaj și de aia nu am simțit, nu știu”, a spus Valentin Costache, conform sursei citate.

Greșeală de arbitraj în Chindia - CFR Cluj

CFR Cluj a marcat în meciul cu Chindia Târgoviște profitând de o eroare de arbitraj a „centralului” Radu Petrescu. Înainte ca mingea să ajungă la Billel Omrani, marcatorul golului, Valentin Costache a preluat-o cu brațul. Cu câteva minute înaintea fazei de gol, arbitrul îi refuzase un penalty campioanei.

Minutul 21 la Ploiești. Valentin Costache primește mingea de la Ciprian Deac, intră în careul advers și, după o „contră” cu Laurențiu Corbu, mingea îi sare în brațul drept. Profitând de preluarea cu brațul, Costache păstrează mingea și i-o pasează lui Omrani, care șutează plasat, lângă bara stângă. 1-0 pentru CFR Cluj.

CFR Cluj putea primi două penalty-uri

Anterior, în minutul 8, Radu Petrescu îi iritase inițial pe ardeleni. După o lovitură liberă executată de Ciprian Deac, campioana a cerut penalty la un duel între Daniel Popa și Daniel Graovac, dar „centralul” a rămas impasibil.

Fundașul oaspeților a fost blocat cu brațul de Popa, la nivelul gâtului. A reușit să se ridice pentru a trimite mingea spre poarta adversă. Din păcate pentru el, Căbuz a intervenit salvator, iar Radu Petrescu a lăsat jocul să continue și nu a mai întors faza.

În minutul 85, CFR putea să primească de asemenea penalty. Omrani era în colțul careului când a fost lovit în mod evident cu genunchiul în gambă de Simo Roumpoulakou.

Chindia, din nou dezavantajată de arbitraj!

Pe 30 noiembrie, în sferturile Cupei, cu Sepsi (scor final 1-2). În minutul 58, la 2-0 pentru oaspeți, târgoviștenii trebuiau să primească o lovitură de la 11 metri. La un corner al Chindiei, Branislav Ninaj l-a avut în marcaj pe Paul Iacob.

Ninaj a respins mingea cu capul, dar l-a izbit violent cu brațul în plină figură pe stoperul dâmbovițenilor! Plasat excelent, „centralul” Sebastian Colțescu nu a dictat penalty! Decizie inexplicabilă.

19 noiembrie, în campionat, cu Rapid (scor final 2-2). Giuleștenii au egalat la 2 în minutul 90, prin Younes Bnou Marzouk, care se afla într-o poziție evidentă de ofsaid. În plus, au reclamat și alte două decizii ale „centralului” Andrei Chivulete: eliminările lui Laurențiu Corbu și Tiberiu Căpușă.

9 greșeli majore contra Chindieis-au luat în actualul sezon al Ligii 1, cele mai multe din cele 16 echipe. Trupa lui Emil Săndoi a beneficiat și de ajutorul arbitrilor, având cinci decizii pro eronate