FOTBAL  »  Superliga  »  FARUL - FC ARGEȘ

Farul Constanța - FC Argeș 1-0 » Piteștenii încheie sezonul pe locul 6

Articol de GSP - Publicat sambata, 14 mai 2022 18:25 / Actualizat sambata, 14 mai 2022 18:25

Farul a câștigat meciul cu FC Argeș din etapa 9 a play-off-ului Ligii 1, scor 1-0. Rezultatul cimentează poziția finală a piteștenilor în acest sezon, 6.

Programul complet din play-off AICI!

Cea mai mare ocazie a primelor 30 de minute le-a aparținut oaspeților. În minutul 27, Kehinde Fatai l-a depășit în viteză pe Ionuț Larie, a ajuns față în față cu Aioani, dar a fost blocat de portarul dobrogenilor, care a respins balonul cu piciorul.

FC Argeș a ratat, Farul a lovit decisiv în minutul 34, prin Ionuț Larie. Acțiunea a plecat de la o centrare din stânga a lui Grameni, spre bara a doua, de unde Artean a recentrat. Dragoș Nedelcu a reluat cu capul în transversală, iar balonul a ricoșat la picioarele lui Larie, care a înscris din fața porții.

A urmat o repriză secundă încrâncenată, fără multe faze spectaculoase. Poate cea mai mare ocazie a părții secunde le-a aparținut piteștenilor: în minutul 68, șutul în forță expediat de Honciu din afara careului a fost respins în corner de Aioani.

Farul urcă pe locul 4, FC Argeș încheie sezonul pe 6

Cu cele 3 puncte obținute astăzi, Farul urcă provizoriu pe locul 4 în play-off, ajungând la un total de 32 de puncte. Echipa lui Gică Hagi are un punct peste FC Voluntari, care va juca în această seară, de la 21:00, cu FCSB.

În urma rezultatului de astăzi, FC Argeș este sigură că va încheia sezonul pe locul 6, indiferent de scorurile din ultima etapă.

FINAL » Farul Constanța - FC Argeș 1-0

Farul Constanța - FC Argeș, echipe de start:

FARUL: Aioani - Boboc, Mladen, Larie,De Nooijer - Artean, A. Ciobanu, Grameni - Purece, Pitu, Ad. Petre
REZERVE: Brănescu ,Dussaut, Nedelcu, Borza, Radaslavescu, N. Popescu, Sali, Betancor Moldoveanu
ANTRENOR: Gheorghe Hagi

FC ARGEȘ:  Greab - Tofan, Dobrosavlevici, Turda, Mușat - Rainov, I. Șerban - Isfan, Palic, Cr. Dumitru - Fatai
REZERVE: Fl. Croitoru, Latovlevici, Honciu, Moise, Tănase, Arias, Dumitrașcu, Oprescu, Crivac
ABSENT: Joao Miguel (accidentat)
ANTRENOR: Andrei Prepeliță

Stadion: Complex Sportiv Academia Hagi (Ovidiu)
Arbitru: Bîrsan Marcel (Bucureşti) / A1: Gheorghe Sebastian Eugen (Suceava), A2: Bucsi Imre-Laszlo (Sfântu Gheorghe)

L-a refuzat pe Hagi, după ce o altă echipă din Liga 1 i-a oferit de două ori mai mulți bani!
TRANSFER
Panduru se ia de 4 jucători din Liga 1: „Nu așa vor ajunge fotbaliști. Vreau să-i ajut”