INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LIGA NAȚIUNILOR

FOTO Cristiano Ronaldo și-a spart nasul în meciul Portugaliei + Lovitură de teatru la Zaragoza: Elveția câștigă în Spania » Cum arată clasamentul

Cristiano Ronaldo, accidentat în Cehia - Portugalia / Sursă foto: Imago Images +12   FOTO
Cristiano Ronaldo, accidentat în Cehia - Portugalia / Sursă foto: Imago Images

Articol de GSP - Publicat sambata, 24 septembrie 2022 23:40 / Actualizat duminica, 25 septembrie 2022 12:15

Spectacol în meciurile de sâmbătă seara din Liga Națiunilor. Cele două confruntări din Liga A nu au dezamăgit. Elveția a produs surpriza și a învins Spania la Zaragoza, scor 2-1, în timp ce Portugalia lui Cristiano Ronaldo s-a dezlănțuit la Praga, 4-0 cu Cehia. Ronaldo și-a spart nasul și a oferit câteva imagini delicate.

FINAL » Spania - Elveția 1-2

Elveția și-a luat revanșa în fața Spaniei, după ce ibericii eliminaseră dramatic „Țara Cantoanelor” la Europeanul din 2021.

Naționala condusă de Murat Yakim a ținut în șah Spania chiar la ea acasă, iar Akanji și Embolo au înscris golurile unei victorii care complică serios calculele în grupă. Ultimele meciuri sunt săptămâna viitoare, iar „Furia Roja” poate pierde inclusiv locul 2. Spania joacă în Portugalia, în timp ce Elveția înfruntă Cehia pe teren propriu.

Cum arată clasamentul grupei:

Spania - Elveția / Sursă foto: Guliver/Getty Images
Cristiano Ronaldo, accidentat în Cehia - Portugalia / Sursă foto: Guliver/Getty Images
+8 FOTO

FINAL » Cehia - Portugalia 0-4

• Au marcat: Dalot '33, B. Fernandes '45+2 '52, D. Jota '82
  • Click AICI pentru statistici!
  • Cristiano Ronaldo s-a ciocnit cu goalkeeper-ul cehilor în minutul 14 al partidei de la Praga. Medicii au trebuit să intervină pentru a-i opri hemoragia nazală superstarului lusitan, care a continuat în cele din urmă meciul.
  • Schick a ratat un penalty pentru gazde în al șaselea minut al prelungirilor primei reprize, la 0-2.

+8 FOTO

FOTO Ce nebunie! Ungaria câștigă în fața Germaniei după un călcâi de pe altă planetă al lui Szalai! Maghiarii, pe primul loc în „Grupa Morții”!

Louis van Gaal și-a exclus portarul din lot dintr-un motiv incredibil: „E păcat, dar e consecința deciziei sale”