FOTBAL  »  Superliga  »  CS MIOVENI - FCU CRAIOVA 2-2

FOTO Debut horror în Liga 1! A fost eliminat la 5 minute de la intrarea pe teren

CS Mioveni - FCU Craiova 2-2 | Vladislav Blănuță (20 de ani, atacant) a fost eliminat la 5 minute de la intrarea pe teren, în primul lui meci de Liga 1.

Articol de GSP - Publicat sambata, 01 octombrie 2022 21:20 / Actualizat sambata, 01 octombrie 2022 21:27

FCU Craiova l-a împrumutat la începutul lunii pe Blănuță, un atacant moldovean venit de la Pescara, Serie C. Vladislav trebuie să uite rapid debutul în SuperLiga.

Antrenor din Liga 1, băgat „în corzi”: „Scaunul lui se va clătina rău de tot”
CS Mioveni - FCU Craiova 2-2

CS Mioveni - FCU Craiova | Vladislav Blănuță, eliminat la 5 minute după intrarea pe teren

În minutul 78, Blănuță i-a luat locul în atacul Craiovei lui George Ganea. Moldoveanul s-a remarcat rapid, însă printr-un gest stupid.

L-a lovit cu cotul în plină figură pe Scarlatache, stoperul Mioveniului pe care l-a văzut înainte, și a fost eliminat de „centralul” Andrei Chivulete. Decizie corectă.

Debut horror în Liga 1! A fost eliminat la 5 minute de la intrarea pe teren

Blănuță a fost împrumutat un sezon, iar oltenii au opțiunea de a-l transfera definitiv în schimbul a 400.000 de euro. El a ajuns la Pescara de la Academia Rapidului, care l-a cedat italienilor în vara lui 2019.

Blănuță a jucat doar 7 meciuri pentru prima echipă a celor de la Pescara, plus 53 la Pescara Primavera, pentru care a înscris 19 goluri. E cotat la 50.000 de euro pe Transfermarkt.

Clasamentul actualizat din Liga 1

Citește mai multe știri din Liga 1:

Dică a avut un „meci” și la conferință: „Ați mai spus asta de 7-8 ori” / „Probabil ai uitat”

Brazilianul din SuperLiga și-a șocat soția când i-a zis unde se transferă: „Ce să căutăm noi acolo?”