INTERNATIONAL  »  CONFERENCE LEAGUE  »  SILKEBORG - FCSB

Silkeborg, precum Barcelona! Seară de coșmar pentru FCSB în Conference League

Articol de - Publicat joi, 06 octombrie 2022 21:08 / Actualizat joi, 06 octombrie 2022 22:25

FCSB a avut o primă repriză de coșmar în Danemarca, primind 3 goluri de la Silkeborg, în meciul din grupele Conference League, terminat 0-5.

Nicolae Dică a trimis rezervele, iar formația roș-albastră a avut o prestație dezastruoasă.

„Rușine, rușine, rușine să vă fie!” » Suporterii FCSB-ului n-au mai suportat umilința din Danemarca
Silkeborg - FCSB 5-0

FCSB - Silkeborg. Danezii, precum Barcelona

Klynge (3), Kusk (8) și Helenius (35) au punctat de 3 ori în meciul din Danemarca, iar FCSB a terminat primele 45 de minute în genunchi. Confruntarea din Danemarca a fost și o premieră pentru FCSB. A fost pentru prima dată când 5 jucători diferiți au punctat împotriva ei, în Europa.

Echipa roș-albastră a primit două goluri în 10 minute, ceea nu s-a mai întâmplat din 1977. Atunci, Barcelona lui Johan Cruyff se impunea cu 5-1 în turul I al Cupei UEFA. Catalanii punctau atunci de două ori în primele 5 minute, prin Herendia (4) și Cruyff (5). Pentru spanioli au mai marcat Heredia (30), Clarens (65) și Zodiria (74), în timp ce pentru Steaua a înscris Năstase (72).

Ultima dată când FCSB a primit 3 goluri în prima repriză a fost în meciul cu Lazio, în 16-imile Europa League. În februarie 2018, italienii au câștigat cu 5-1, după ce au avut 3-0 la pauză.

A cincea „manita”!

„Roș-albaștrii” au mai fost învinși cu 5-0 doar în alte patru confruntări de-a lungul istoriei:

• Montpellier - Steaua 5-0 (preliminarii Cupa Cupelor 1990);
  • PSG - Steaua 5-0 (preliminarii Liga Campionilor 1997);
  • Maccabi Haifa - Steaua 5-0 (grupele Europa League 2011);
  • FCSB - Manchester City 0-5 (preliminarii Liga Campionilor 2016).

VIDEO  Stelian Stancu: „Pentru Silkeborg, meciul cu FCSB este un antrenament”

A jucat la FCSB și n-are milă de elevii lui Dică: „Parcă a fost antrenament cu juniorii”

Ce au vrut să facă? Tavi Popescu și David Miculescu au comis erori uriașe în Danemarca

A uitat-o pe Ghenea? » Dimitrov are o nouă cucerire celebră: filmați pe străzile din Monte Carlo

„Dacă mănânci o lună de la penitenciar, dai colțul!” » Dănuț Lupu, despre condițiile de la Rahova: „Să mă ierte doamna Rodica, dar la Marriott era mai ieftin ...”