INTERNATIONAL  »  CAMPIONATUL MONDIAL DE FOTBAL 2022 - STIRI  »  BRAZILIA - ELVEȚIA 1-0

Brazilia - Elveția/ foto: Guliver/GettyImages +7   FOTO
Brazilia - Elveția/ foto: Guliver/GettyImages

Articol de GSP - Publicat luni, 28 noiembrie 2022 19:53 / Actualizat luni, 28 noiembrie 2022 20:09

Brazilia a câștigat cu Elveția, scor 1-0, în etapa #2 a grupei G la Campionatul Mondial din Qatar. Singurul gol a venit în minutul 83, din piciorul lui Casemiro.

Elveția, adversara României din preliminariile Euro 2024, a reușit să o chinuie pe Brazilia peste 80 de minute. Cu o apărare compactă, elvețienii nu le-au dat spații brazilienilor, care au avut probleme în a-și crea ocazii de gol.

Selecționerul Edi Iordănescu a ajuns în Qatar » Va urmări live 10 meciuri în 5 zile
Brazilia - Elveția

Singura șansă a primei reprize a venit în minutul 27, când Vinicius a fost oprit din drumul spre gol de intervenția fantastică a lui Sommer, la colțul scurt. După pauză, extrema de la Real Madrid a reușit să bage mingea în poartă.

După câteva zeci de secunde în care stadionul a „explodat”, s-a așternut liniștea. Faza golului a fost analizată la VAR, iar reușita lui Vinicius a fost anulată pentru ofsaid. Richarlison, care a contribuit la fază, se afla cu mult în afara jocului.

Casemiro a decis meciul cu un gol superb

Adversara României din preliminariile Euro 2024 nu a mai scăpat în minutul 83. La capătul unei faze geniale, Casemiro a trimis în plasa laterală, voleu cu exteriorul.

Vinicius a pasat pentru Rodrygo, ultimul a deviat din prima pentru Casemiro, care l-a învins pe Sommer, rămas stană de piatră pe centrul porții. Brazilienii ar fi putut să se distanțeze în prelungiri. Vinicius a gestionat însă catastrofal un contraatac: a preferat să dribleze, în loc să îl lase pe Rodrygo singur cu portarul.

+3 FOTO

Elveția va fi adversara României în preliminariile pentru Euro 2024, alături de Israel, Kosovo, Belarus și Andorra. Se califică primele două clasate, iar primele meciuri vor avea loc pe 25 martie 2023.

Clasamentul grupei G de la Campionatul Mondial. Brazilia e calificată în optimi

FINAL. Brazilia - Elveția 1-0

Brazilia - Elveția. Echipele de start

Brazilia: Alisson - Eder Militao, Thiago Silva, Marquinhos, Alex Sandro - Casemiro, Fred - Raphinha, Paqueta, Vinicius, Richarlison
Rezerve: Antony, Bremer, B. Guimaraes, Dani Alves, Ederson, Everton, Fabinho, G. Jesus, Martinelli, Pedro, Rodrygo, Telles, Weverton
Selecționer: Tite

Elveția: Sommer - Widmer, Akanji, Elvedi, Rodriguez - Xhaka, Freuler, Riedler - Sow - Vargas, Embolo
Rezerve: Aebischer, Comert, Fassnacht, Fernandes, Frei, Jashari, Kobel, Kohn, Omlin, Schar, Seferovic, Shaqieri, Steffen, Zakaria
Selecționer: Murat Yakin

Arbitru: Ivan Barton
Stadion: 974 (Doha)

+3 FOTO

Citește mai multe știri de la Campionatul Mondial:

Un titular al Selecção îi ceartă pe fanii brazilieni: „Messi e Dumnezeu în Argentina, Cristiano e rege în Portugalia, voi vreți ca Neymar să-și rupă piciorul, nu-l meritați!”
BRAZILIA
Spania - Germania 1-1. „Floricelele” ibericilor s-au izbit de zidul german » Calcule la calificare, după remiza semnată de două rezerve
Spania - Germania 1-1

Playtech: TRAGEDIE! Doliu URIAȘ în politica din România! A MURIT în urmă cu puțin ...

Ianis Hagi și Dennis Man, în centrul atenției la reunire » Ținute extravagante alese de „tricolori”