FOTBAL  »  Superliga  »  FARUL - FC BOTOȘANI 8-0

Articol de GSP - Publicat duminica, 04 decembrie 2022 14:07 / Actualizat duminica, 04 decembrie 2022 15:15

FARUL - FC BOTOȘANI 8-0 | În minutul 40 al meciului de la Ovidiu, jucătorii lui Hagi au reclamat un penalty la un presupus henț făcut în careu de Dican, stoperul moldovenilor.

Meciul a fost întrerupt pentru ca faza să fie analizată de VAR. Doar că imaginile transmise din camera arbitrajului video nu au fost clare, iar arbitrii VAR Andrei Moroiță și Valentin Avram nu au putut trage o concluzie.

captură Orange Sport
+3 FOTO

Analiza a continuat minute bune, dar fără rezultat. În tot acest timp, „centralul” Viorel Flueran aștepta verdictul și efectua mișcări de încălzire pe teren. În final a fost chemat să revadă la rândul său faza, iar după alte două minute a decis să acorde penalty pentru un henț făcut de Dican. Imaginile din camera VAR care au rulat pe ecran au fost extrem de neclare, în antiteză cu ce se poate observa în campionatele din afară sau la CM 2022.

În partea stângă a imaginii de mai jos apar reluările din camera VAR, foarte neclare. În partea dreaptă apare transmisia live, cu Viorel Flueran care urmărește faza pe monitorul VAR. În transmisiunea live, imaginea este extrem de clară.

VAR-ul românesc chiar e „second hand” » Ce imagini i s-au oferit arbitrului în timpul meciului Farul - Botoșani
Leo Strizu recunoaște că e doar o marionetă: „Becali hotărăște, noi suntem simpli executanți” + „Pintilii are rolul cel mai important. Planul secundar este ocupat de mine”
FCSB

Alibec a ratat penalty, dar a avut noroc

În cele 5 minute de prelungiri, Alibec a luat mingea și a executat lamentabil. A tras aproape de centru, dar a avut noroc. Mingea a fost respinsă în față de Pap, chiar la Denis, care a trimis fără emoții în poarta goală.

Atacantul Farului mai ratat o ocazie uriașă pe parcursul primei reprize. A scăpat singur cu Pap, dar nu l-a putut învinge pe portarul de la FC Botoșani.

Ofertă neașteptată pentru un jucător din Superliga » Patronul a confirmat negocierile: „Cred că pot să obțin 1 milion pe el”