FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB - CS MIOVENI 5-1

VIDEO + FOTO FCSB urcă pe locul 4! Victorie clară cu CS Mioveni, 5-1 » Clasamentul ACUM

FCSB - CS Mioveni +5   FOTO
FCSB - CS Mioveni

Articol de , - Publicat luni, 05 decembrie 2022 21:00 / Actualizat luni, 05 decembrie 2022 21:12

FCSB a câștigat clar meciul cu CS Mioveni, 5-1, din etapa a 19-a din Liga 1.

Puțini fani s-au aventurat să înfrunte frigul și să susțină FCSB în confruntarea cu "lanterna" Mioveni. Prima repriză a meciului de pe Arena Națională s-a suprapus cu prelungirile partidei Japonia - Croația din „optimile" Cupei Mondiale.

În primele 25 de minute, „roș-albaștrii" au jucat pe vârfuri. Parcă erau mai interesați de ceea ce se întâmplă pe Al Janoub Stadium din Qatar. Cu multe griji și fără bani, argeșenii le-au dat ceva fiori gazdelor. Balaur (12) a marcat cu capul, dar golul a fost anulat corect pentru ofsaid, iar Krasniqi (13) a irosit un contraatac „3 contra 1". E greu și când te antrenezi, dar fără! Neplătiți de luni bune, cei de la Mioveni au făcut doar o mișcare săptămâna trecută.

FCSB a intrat greu în joc. Un telefon din Pipera a schimbat însă imediat cursul partidei. În minutul 25, Oaidă a fost înlocuit cu Edjouma. Până atunci, formația lui Pintilii nu expediase niciun șut pe poartă.

Mijlocașul francez, intrat în dizgrația antrenorului, și pe care patronul Gigi Becali l-ar vinde la MOL Feher, pentru 1,5 milioane de euro, a avut un impact imediat. În minutul 32, Edjouma a deschis scorul, din fața porții, după o centrare a lui Cordea și un șut ratat a lui Omrani. FCSB a rezolvat meciul la ultima fază din prima repriză. Corner, Tavi Popescu, Edjouma s-a înălțat și a lovit mingea cu capul. Portarul I. Popescu a respins mingea în față, iar Șut a trimis tot cu capul în plasă. Golul 10 pentru mijlocașul de 23 de ani în 91 de jocuri în Liga 1. 2-0 la pauză și jocurile sunt făcute.

În partea secundă, FCSB a mai marcat de trei ori, fără să forțeze însă prea mult. Florinel Coman (58) a punctat pentru 3-0, după o acțiune personală, în timp ce Antal a redus din diferență (74), după gafa lui Târnovanu.

Șut a reușit „dubla" (77), după o pasă caraghioasă a lui Edjouma, care a vrut să tragă, iar Radaslavescu (88) a stabilit scorul final.

FINAL » FCSB - CS Mioveni 5-1

FCSB - CS Mioveni, echipele de start

FCSB: Târnovanu - Pantea, Dawa, Tamm, Radunovic - Șut, Olaru, Oaidă - Cordea, Omrani, Oct. Popescu
Rezerve: Vlad, Crețu, Haruț, Fl. Coman, Miculescu, Edjouma, Nikolov, Bouhenna, Radaslavescu
Antrenor: Mihai Pintilii

• Andrea Compagno, titularul obișnuit al postului de atacant, este suspendat

CS Mioveni: I. Popescu - Balaur, Ene, Garutti - Rădescu, Oancea, Panait, Pop, Trif - Krasniqi, Carnat
Rezerve: Căprescu, Sima, Coșereanu, Antal, Șerbănică, Dat, Burlacu, Iacob, Burnea
Antrenor: Marius Stoica

STADION: Arena Națională (București)
ARBITRU: Florin Andrei // A1: Vladimir Urzică; A2: Alexandru Vodă
ARBITRU VAR: Bogdan Dumitrache
ARBITRU AVAR: Marius Marchidanu

Antrenor nou la CS Mioveni

Adrian Matei este noul antrenor din acte al celor de la CS Mioveni.  În vârstă de 54 de ani, fostul fundaș central deține licență PRO și a fost numit principal în acte, echipa urmând a fi condusă în continuare de Marius Stoica.

Protest la începutul meciului

Partida de pe Arena Națională a început cu întârziere. Jucătorii celor de la CS Mioveni au amânat cu 10 minute startul partidei, protestând din cauza problemelor financiare.

Caz exploziv la FCSB! Se simte vânat de Pintilii: „Mă aștept să nu mai joc” » Becali vrea să scape de el