INTERNATIONAL  »  CONFERENCE LEAGUE  »  FCSB

FCSB, sancțiune dură pentru rasism! UEFA a făcut azi anunțul

FCSB a fost sancționată de UEFA din cauza „comportamentului rasist” al spectatorilor de la meciul cu West Ham, scor 0-3, din grupele Conference League.

Articol de GSP - Publicat joi, 08 decembrie 2022 17:46 / Actualizat joi, 08 decembrie 2022 18:04

FCSB a fost sancționată de UEFA din cauza „comportamentului rasist” al spectatorilor de la meciul cu West Ham, scor 0-3, din grupele Conference League. Vicecampioana României va disputa următorul meci european cu porțile închise. Gigi Becali va trebui să achite și o amendă de 25.000 de euro.

FCSB - West Ham s-a disputat pe 3 noiembrie, pe Arena Națională, în fața a puțin peste 20.000 de spectatori. Observatorul UEFA delegat la partidă a semnalat derapaje rasiste ale suporterilor români, iar decizia luată de forul european a fost una drastică: un meci cu porțile închise la următoarea aventură europeană.

Final în faza grupelor Cupei României Betano » Ce echipe s-au calificat joi + Cum arată sferturile
GRUPA B

FCSB, sancționată drastic de UEFA

„Se amendează clubul FCSB cu suma de 20.000 de euro şi i se ordonă să joace următorul meci din competiţiile UEFA, din calitate de echipă gazdă, cu porţile închise, ca urmare a comportamentului rasist al suporterilor săi.

Se amendează clubul FCSB cu 5000 de euro pentru încălcarea protocolului UEFA „Revenire la joc”.

Se avertizează clubul FCSB pentru încălcarea obligaţiilor sale media, cu o zi înainte de meci", se arată în comunicatul emis de UEFA

• Protocolul „Revenire la joc” conține măsurile de siguranță sanitară implementate de UEFA de la startul pandemiei de Covid-19.

FCSB, considerată recidivistă de UEFA

UEFA a considerat-o pe FCSB recidivistă. Vicecampioana României fusese sancționată și după meciul cu Dunajska Streda, din preliminariile Conference League. Atunci, de vină a fost un steag de brigadă observat pe stadion.

Steagul care a atras sancțiuni din partea UEFA

FCSB a fost amendată cu 30.000 de euro și a jucat cu peluzele închise la partida cu Viking.

În timpul acestui meci, suporterii FCSB au afişat un steag în primele 18 minute, după care a fost scos, la avertismentul meu. Acelaşi steag a mai fost menţionat în raportul FARE Risk Assessment (n.r. regulamentul care monitorizează semne şi simboluri discriminatoare în fotbalul european) înainte de acest meci şi a fost afişat la meciul în sine
- Raportul observatorului UEFA

VIDEO. Andrei Cordea: „Dacă ar fi să plec de la FCSB, aș alege să o fac în Europa”

EXCLUSIV Necalificarea României în Schengen, comentată de Adrian Porumboiu: „O umilință! Vorbim că jucătorii noștri sunt proști, dar politicienii sunt și mai proști!”

FRF, epic fail! A dat bani ca să facă și mai neatractivă Cupa României » Cum arată tabloul „sferturilor” în comparație cu ediția trecută

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”